Trwa ładowanie...

Wielkie zamachy połączone z wzięciem zakładników

Oddział terrorystów zajął w rosyjskiej Północnej Osetii szkołę, gdzie wziął jako zakładników od 200 do 500 osób - głównie uczniów i ich rodziców.

Wielkie zamachy połączone z wzięciem zakładnikówŹródło: AFP
d48bfic
d48bfic

Jest to kolejny w ostatnich latach podobny zamach. Poniżej podajemy chronologię innych wielkich akcji połączonych z wzięciem zakładników. Za wszystkimi stali czeczeńscy rebelianci:

1. Mineralne Wody-Ankara, listopad 1991:

8 listopada 1991 r. czeczeńscy bojownicy porwali samolot Aerofłotu ze 178 osobami na pokładzie lecący z Mineralnych Wód do Jekaterynburga. Samolot wylądował w Ankarze. Porywaczom przewodził Szamil Basajew, jeden z głównych czeczeńskich dowódców separatystycznych.

2. Budionnowsk, sierpień 1995:

d48bfic

14 czerwca 1995 r. oddział dowodzony przez Szamila Basajewa zajął szpital miejski w położonym około 100 km od Czeczenii Budionnowsku. Napastnicy zażądali przerwania wojny w Czeczenii. Wzięli do niewoli około 2 tys. zakładników i odparli szturm rosyjskich sił specjalnych. Po kilkudniowych negocjacjach pozwolono im się wycofać i obiecano spełnienie postulatów. W czasie kryzysu, głównie w czasie szturmu, zginęło 166 osób, zaś ponad 400 odniosło rany. Ustępstwo wobec Basajewa w Budionnowsku uważane jest za jedną z największych klęsk państwa rosyjskiego w najnowszej historii. Basajew do dziś pozostaje na wolności i chętnie przyznaje się do wielu zamachów terrorystycznych.

3. Kizlar, styczeń 1996:

9 stycznia 1996 r. miasto Kizlar w Dagestanie zajął 300-osobowy oddział Salmana Radujewa. Bojownicy, w których rękach znalazło się życie 2 tys. osób, zażądali ponownie wycofania wojsk rosyjskich z Czeczenii, bo "pokój" zawarty w Budionnowsku z Basajewem załamał się i wojna została wznowiona. Radujew zabrał później swój oddział i część zakładników w kierunku granicy czeczeńskiej. We wsi Pierwomajskoje Czeczeni zostali zaatakowani przez siły rosyjskie. Doszło do regularnej bitwy, po której Basajew i jego oddział zdołali przebić się z okrążenia. Zginęło 78 osób, a kilkaset zostało rannych. Sam Radujew został wzięty do niewoli w czasie drugiej wojny w Czeczenii i zmarł w dziwnych okolicznościach w rosyjskim więzieniu w 2002 r.

4. Mineralne Wody, lipiec 2001

d48bfic

31 lipca 2001 r. grupa mężczyzn, żądających uwolnienia czeczeńskich rebeliantów z rosyjskich więzień, uprowadziła 40 osób w Mineralnych Wodach, w południowo-zachodniej Rosji. Wszyscy zakładnicy zostali uwolnieni przez siły rosyjskie. Zginął jeden z porywaczy.

5. Moskwa, teatr na Dubrowce, październik 2002:

23 października 2003 r. późnym wieczorem oddział czeczeńskich rebeliantów pod wodzą Mowsara Barajewa zajął moskiewski teatr, gdzie grano gigantyczny musical "Nord-Ost". Do niewoli dostało się ponad ośmiuset widzów. Kryzys trwał 57 godzin. 26 października nad ranem siły rosyjskie przypuściły szturm. Użyły przy tym gazu, który natychmiast uśpił zarówno napastników, jak i ich ofiary. Czeczenów dobijano strzałem w głowę, zabijając wszystkich, w tym Barajewa. Później okazało się, że na skutek użycia gazu zginęło także 130 zakładników.

d48bfic
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48bfic
Więcej tematów