Wielki Tydzień w Kościele prawosławnym
W Kościele prawosławnym rozpoczyna się Wielki Tydzień. Datę Wielkanocy ustala się w prawosławiu inaczej, niż w Kościele katolickim. W tym roku przypada ona 27 kwietnia.
21.04.2008 | aktual.: 21.04.2008 11:01
Każdy z kolejnych dni Wielkiego Tygodnia ma swoje symboliczne znaczenie. Przez pierwsze trzy dni, podczas nabożeństwa godzin kanonicznych, czytane są kolejno Ewangelie wszystkich czterech ewangelistów. Dzięki temu wierni przypominają sobie całą Dobrą Nowinę, aż do opisu męki Zbawiciela.
W Wielki Czwartek, na porannej liturgii, prawosławni wspominają ustanowienie sakramentu Świętej Eucharystii. Tego samego dnia wieczorem odprawiana jest jutrznia Wielkiego Piątku, na której czytanych jest dwanaście fragmentów Ewangelii mówiących o cierpieniach Zbawiciela i jego śmierci na krzyżu.
W Wielki Piątek, w godzinach popołudniowych, odprawiana jest wieczernia, czyli nieszpory, na której wynosi się na środek cerkwi płaszczannicę - tkaninę przedstawiającą Chrystusa leżącego w grobie. Tego samego dnia, w godzinach wieczornych, na jutrzni Wielkiej Soboty, odbywa się obrzęd pogrzebu Zbawiciela, który kończy się procesją z płaszczannicą wokół cerkwi. Jest to też dzień szczególnie surowego postu.