Gdańsk. Wkrótce otwarcie Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie
Po piętnastu latach gdańskie Muzeum Bursztynu przenosi się z Wieży Więziennej po dawnej Katowni do Wielkiego Młyna. Wielkie otwarcie nowej siedziby już w sobotę 24 lipca.
Pod koniec 2018 roku prezydent Gdańska Paweł Adamowicz podpisał umowę na prace remontowe w Wielkim Młynie, wzniesionym w połowie XIV wieku przez Krzyżaków. To tutaj gdański bursztyn znajdzie swój nowy dom. Współczesnym mieszkańcom Gdańska miejsce może kojarzyć się z centrum handlowym, które działało tu od lat 90. do roku 2016.
- Wiele naszych eksponatów to dary różnych instytucji i osób prywatnych. Sama nie mogę się doczekać, jak Muzeum Bursztynu będzie wyglądało po postawieniu kropki nad i. Bursztyn to jeden z naszych symboli - mówiła prezydent Aleksandra Dulkiewicz na konferencji prasowej.
Prace kosztowały ok. 33,5 mln zł. Jak mówił Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska, projekt został zrealizowany w terminie zakładanym w ramach wsparcia unijnego - czas na to był do 21 sierpnia.
W ramach prac wykonano zabiegi konserwatorskie wszystkich gotyckich murów. Oczyszczono je i uzupełniono wszystkie ubytki. Wymieniono dach, który ostatnio był wymieniany jeszcze w latach 60. XX wieku. Na szczycie budynku umieszczono też metalową chorągiewkę, którą widać na dawnych rycinach z XVII wieku.
Oprócz tego przeprowadzono prace termomodernizacyjne. Zrekonstruowano stolarkę okienną według badań Katarzyny Daleckiej z Muzeum Gdańska. Zrekonstruowano stolarkę drzwiową. Zachowano elementy tzw. skansenu archeologicznego - nadal widać odkrywki fundamentów z XIV wieku.
Nowe eksponaty
Nowa siedziba Muzeum Bursztynu została dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na parterze będzie sklepik, w którym będzie można kupić w przystępnych cenach wysokiej klasy wyroby z bursztynu. Ma mieć ok. 200 m kw. Również na parterze mają znaleźć się sala na wystawy czasowe.
Trzykrotnie większa ekspozycja
W Wielkim Młynie będzie można oglądać eksponaty, które pozyskano w czasie remontu. To m.in. bursztynowe szachy z XVII wieku oraz unikalne w skali światowej inkluzje ze szczątkami zwierząt wymarłych 40 milionów lat temu. To chociażby gekon i chwytówka modliszkowata.
- Nasza wystawa stała opiera się przeważająco na naszej kolekcji, którą budujemy od roku 2000, kiedy powołano Muzeum Bursztynu. Kolekcja jest podzielona na dwie części: przyrodniczą i artystyczną - mówiła Renata Adamowicz, kierownik Muzeum Bursztynu.
- Zwiększenie powierzchni wystawienniczej daje nam możliwość zaprezentowania obiektów, które były w magazynie. Powierzchnia wystawy zwiększy się trzykrotnie. Będziemy koncentrować uwagę zwiedzających na zabytkowych obiektach w 47 gablotach.
W Katowni ma znaleźć się muzeum odbudowy Gdańska, w której muzealnicy chcą zaprezentować "fenomen odbudowy miasta po 1945 roku".
Jak kupić bilet?
Muzeum Gdańska przygotowało konkurs, w którym 20 pierwszych gości będą mogli obejrzeć wystawę w przeddzień otwarcia dla publiczności, czyli już w piątek 23 lipca o godz. 11. 19 lipca ruszą zapisy na miejskiej stronie internetowej gdansk.pl. Należy napisać tam w kilku zdaniach "za co kochasz bursztyn?".
W sobotę 24 lipca otwarcie dla gości. Bilet można nabyć online na stronie muzeumgdanska.pl. Każdego dnia w puli będzie 630 biletów, po 70 na każdą godzinę. Zwiedzać będzie można co godzinę od 10 do 18.