Trwa ładowanie...

Gdańsk. Wkrótce otwarcie Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie

Po piętnastu latach gdańskie Muzeum Bursztynu przenosi się z Wieży Więziennej po dawnej Katowni do Wielkiego Młyna. Wielkie otwarcie nowej siedziby już w sobotę 24 lipca.

Share
Muzeum Bursztynu będzie mieć siedzibę w Wielkim Młynie
Muzeum Bursztynu będzie mieć siedzibę w Wielkim MłynieŹródło: East News, fot: Karolina Misztal
d2zkhi1

Pod koniec 2018 roku prezydent Gdańska Paweł Adamowicz podpisał umowę na prace remontowe w Wielkim Młynie, wzniesionym w połowie XIV wieku przez Krzyżaków. To tutaj gdański bursztyn znajdzie swój nowy dom. Współczesnym mieszkańcom Gdańska miejsce może kojarzyć się z centrum handlowym, które działało tu od lat 90. do roku 2016.

- Wiele naszych eksponatów to dary różnych instytucji i osób prywatnych. Sama nie mogę się doczekać, jak Muzeum Bursztynu będzie wyglądało po postawieniu kropki nad i. Bursztyn to jeden z naszych symboli - mówiła prezydent Aleksandra Dulkiewicz na konferencji prasowej.

Prace kosztowały ok. 33,5 mln zł. Jak mówił Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska, projekt został zrealizowany w terminie zakładanym w ramach wsparcia unijnego - czas na to był do 21 sierpnia.

d2zkhi1

W ramach prac wykonano zabiegi konserwatorskie wszystkich gotyckich murów. Oczyszczono je i uzupełniono wszystkie ubytki. Wymieniono dach, który ostatnio był wymieniany jeszcze w latach 60. XX wieku. Na szczycie budynku umieszczono też metalową chorągiewkę, którą widać na dawnych rycinach z XVII wieku.

Przypadkowe odkrycie na placu budowy. Oto co odsłoniła nawałnica w Wielkiej Brytanii

Oprócz tego przeprowadzono prace termomodernizacyjne. Zrekonstruowano stolarkę okienną według badań Katarzyny Daleckiej z Muzeum Gdańska. Zrekonstruowano stolarkę drzwiową. Zachowano elementy tzw. skansenu archeologicznego - nadal widać odkrywki fundamentów z XIV wieku.

Nowe eksponaty

Nowa siedziba Muzeum Bursztynu została dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na parterze będzie sklepik, w którym będzie można kupić w przystępnych cenach wysokiej klasy wyroby z bursztynu. Ma mieć ok. 200 m kw. Również na parterze mają znaleźć się sala na wystawy czasowe.

Źródło: Karolina Misztal, East News
Nową siedzibą Muzeum Bursztynu będzie Wielki Młyn

Trzykrotnie większa ekspozycja

W Wielkim Młynie będzie można oglądać eksponaty, które pozyskano w czasie remontu. To m.in. bursztynowe szachy z XVII wieku oraz unikalne w skali światowej inkluzje ze szczątkami zwierząt wymarłych 40 milionów lat temu. To chociażby gekon i chwytówka modliszkowata.

d2zkhi1

- Nasza wystawa stała opiera się przeważająco na naszej kolekcji, którą budujemy od roku 2000, kiedy powołano Muzeum Bursztynu. Kolekcja jest podzielona na dwie części: przyrodniczą i artystyczną - mówiła Renata Adamowicz, kierownik Muzeum Bursztynu.

- Zwiększenie powierzchni wystawienniczej daje nam możliwość zaprezentowania obiektów, które były w magazynie. Powierzchnia wystawy zwiększy się trzykrotnie. Będziemy koncentrować uwagę zwiedzających na zabytkowych obiektach w 47 gablotach.

W Katowni ma znaleźć się muzeum odbudowy Gdańska, w której muzealnicy chcą zaprezentować "fenomen odbudowy miasta po 1945 roku".

Jak kupić bilet?

Muzeum Gdańska przygotowało konkurs, w którym 20 pierwszych gości będą mogli obejrzeć wystawę w przeddzień otwarcia dla publiczności, czyli już w piątek 23 lipca o godz. 11. 19 lipca ruszą zapisy na miejskiej stronie internetowej gdansk.pl. Należy napisać tam w kilku zdaniach "za co kochasz bursztyn?".

d2zkhi1

W sobotę 24 lipca otwarcie dla gości. Bilet można nabyć online na stronie muzeumgdanska.pl. Każdego dnia w puli będzie 630 biletów, po 70 na każdą godzinę. Zwiedzać będzie można co godzinę od 10 do 18.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2zkhi1

Podziel się opinią

Share
d2zkhi1
d2zkhi1
Więcej tematów