Trwa ładowanie...
d36t9u8
wielkanoc
15-04-2003 18:10

Wielkanocny egzamin z fizyki

Białoruscy obrońcy praw człowieka protestują przeciwko wyznaczeniu na 20 kwietnia - niedzielę, w którą w tym roku katolicy i protestanci obchodzą Wielkanoc – obowiązkowego egzaminu z fizyki dla kandydatów na studia. Ministerstwo Oświaty Białorusi odmawia przeniesienia testu na inny dzień.

d36t9u8
d36t9u8

Egzamin pisać będzie ok. 70 tys. abiturientów. Białoruski Komitet Helsiński uznał, że wyznaczenie testu na 20 kwietnia narusza prawa uczniów - katolików i protestantów. Obrońcy praw człowieka prosili o przeniesienie go na inny, dowolny dzień, przypominając, że test będzie pisany w dniu, który na Białorusi ma status święta państwowego.

Urzędnicy Ministerstwa Oświaty twierdzą tymczasem, że przeniesienie testu jest niemożliwe, bowiem wyznaczono już nauczycieli, którzy zasiądą w komisjach. Data została też uzgodniona z białoruskim MSW i Komitetem Kontroli Państwowej, które kontrolują przebieg egzaminów na studia wyższe - podało Radio Swoboda.

Przedstawiciel białoruskich baptystów Herman Radau powiedział dziennikarzom, że Wielkanoc świętować będą tysiące jego współwiernych - głównie na Grodzieńszczyźnie i w obwodzie brzeskim. "Wiernych stawia się przed wyborem - obchodzić Wielkanoc czy pisać test. Szczerze oddani wierze zrezygnują z testu i tym samym zamkną sobie drogę na studia" - uważa Radau.

Podobna sytuacja miała miejsce w 1999 roku podczas wyborów do władz lokalnych. Dzień głosowania również wypadł na katolicką Wielkanoc. W odpowiedzi na protesty, że wybory odbywają się w świąteczny dzień, szefowa Centralnej Komisji Wyborczej Lidia Jarmoszyna odpowiedziała wówczas, że "wybory to też wielkie święto".(an)

d36t9u8

[

]( http://referendum.wp.pl/ ) Jakie pytanie w referendum? Wirtualna Polska zaprasza do głosowania. Ty decydujesz, jakie pytanie padnie w Referendum Europejskim! Sprawdź, jak głosują inni.

d36t9u8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36t9u8
Więcej tematów