Wielkanoc prawosławna 2023. Kiedy wypada?
Kościoły prawosławne i grekokatolickie świętują Wielkanoc później od katolików. Wynika to z przesunięcia kalendarza juliańskiego względem gregoriańskiego. Woskresienije Christowo, czyli Zmartwychwstanie Pańskie wypadnie tydzień po katolickich świętach wielkanocnych.
Prawosławna Wielkanoc w 2023 roku wypada 16 kwietnia - dokładnie tydzień po katolickiej Wielkanocy. Poprzedza ją Wielki Tydzień - Strastnaja Siemica, który rozpoczyna Niedziela Palmowa.
Wielkanoc prawosławna. Wielki Tydzień w Kościele prawosławnym
Przygotowania do prawosławnych świąt wielkanocnych poprzedza 40-dniowy post. Zgodnie z tradycją, wierni w jego trakcie nie powinni spożywać mięsa, ryb, nabiału oraz białego pieczywa. Kulminacyjnym momentem prawosławnego postu jest Wielki Tydzień, który - podobnie, jak w Kościele katolickim jest czasem oczekiwania na święta wielkanocne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wielkanoc w cieniu wojny w Ukrainie. "Do tej pory takich świąt nie przeżyłem"
Bardzo ważnym dniem dla wiernych Kościoła wschodniego jest Wielki Piątek. W tym dniu obowiązuje post ścisły, który - w przeciwieństwie do postu katolickiego - polega na całkowitym powstrzymaniu się od spożycia pokarmów i przyjmowania płynów.
Kolejnego dnia, a więc w Wielką Sobotę w Cerkwiach święci się pokarmy. Prawosławni do świątecznych koszyczków wkładają niemal te same produkty, co Katolicy. Obowiązkowym składnikiem święconki jest Pascha, ponadto święci się jajka (koniecznie obrane, ponieważ zgodnie z nakazami prawosławia, żaden element święconki nie może zostać wyrzucony), wędlinę, sól, chleb, ser czy kiełbasę.
Prawosławne święta wielkanocne. Jak wyglądają?
Obchody święta Zmartwychwstania Pańskiego, nazywanego również Zmartwychwstaniem Chrystusowym, Paschą lub Paschą Chrystusową rozpoczynają się czuwaniem. Po nim, w nocy z Wielkiej Soboty na Wielkanoc odprawiana jest Jutrznia paschalna - tradycyjne nabożeństwo rozpoczyna uroczysta procesja rezurekcyjna, w trakcie której trzykrotnie okrąża się cerkiew. Przed wejściem do środka świątyni, kapłan uderza trzykrotnie w drzwi cerkwi, co symbolizuje odsunięcie kamienia z grobu Chrystusa. Nabożeństwo kończy się natomiast namaszczeniem jego uczestników świętymi olejami.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski