PolskaPrawosławna Wielkanoc

Prawosławna Wielkanoc

Kościół Prawosławny obchodzi Święta Wielkiej Nocy . "Chrystus Zmartwychwstał, zaprawdę zmartwychwstał" - takimi słowami przez kolejne 40 dni będą pozdrawiać się wyznawcy prawosławia.

Radość Zmartwychwstania głoszą nie tylko duchowni, ale także sami wierni. Świąteczne nabożeństwa trwały całą noc. Kolejne rozpoczną się po południu. Uroczyste wieczorne nabożeństwo w soborze św. Mikołaja w Białymstoku rozpocznie się o 14. Będzie mu przewodniczył biskup białostocko - gdański Jakub.

Święto Zmartwychwstania obchodzone jest niezwykle uroczyście. Wierni obdarowują się nawzajem kolorowymi pisankami, symbolizującymi odradzające się życie. W świątyniach nabożeństwa odprawiane są przy intensywnym oświetleniu, kapłani noszą białe szaty.

Szczególnie uroczysty jest tydzień Wielkanocny, tzw. świetłaja siedmica. W tym czasie w cerkwiach otwarte są Carskie Wrota, a podczas nabożeństw nie ma czytania pism liturgicznych. Wyjątkiem jest Ewangelia, ale i ona jest czytana śpiewnie. Ma to podkreślać radość ze zmartwychwstania Chrystusa.

Święto Zmartwychwstania kończy się w przeddzień Wniebowstąpienia.

W Polsce mieszka około 550 tysięcy wyznawców prawosławia. Największe skupisko, około 300 tysięcy wiernych, znajduje się na Białostocczyźnie. Cerkiew Prawosławna w Polsce składa się z 6 diecezji i Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego.

Kościół prawosławny posługuje się kalendarzem juliańskim, który w stosunku do obowiązującego niemal wszędzie na świecie kalendarza gregoriańskiego jest "opóźniony" o 13 dni. Stąd biorą się różnice w datach wszystkich wspólnych świąt kościelnych, sięgające niekiedy nawet pięciu tygodni. W tym roku różnica jest niewielka. W obrządku wschodnim Wielkanoc wypada w tydzień po katolickiej.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)