Welykyj Den - prawosławna Wielkanoc
W tym roku katolicka i prawosławna Wielkanoc przypada w tym samym czasie. Chrześcijanie obrządku wschodniego świętują jednak nie tyle Wielkanoc, co Welykyj Den.
08.04.2007 | aktual.: 08.04.2007 19:36
Wielkanoc to najważniejsze i najbardziej radosne święto. W tym okresie wyznawcy prawosławia mają szczególne powitanie "Chrystus Zmartwychwstał, zaprawdę zmartwychwstał".
Każdy będzie świętować tak długo, na ile pozwolą mu pozostałe obowiązki. W cerkwi szczególnie uroczysty jest cały wielki tydzień. Wówczas każda świątynia ma otwarte carskie wrota. Nie ma nabożeństw, podczas których odbywają się czytania liturgiczne. Wszystko natomiast jest śpiewane.
W niedzielę wierni prawosławni przychodzą po całonocnym czuwaniu do świątyń dopiero po południu, na Paschalną Wieczernię i procesję dziękczynną za Zmartwychwstanie Chrystusa. Po kolejnych modlitwach rozpoczyna się procesja, w której wierni trzykrotnie okrążają świątynię. W jej trakcie niesie się krzyż, ikony, chorągwie i chleby pobłogosławione na dzisiejszy wieczór. Jest to manifestacja radości przed całym światem, że Chrystus zmartwychwstał dla wszystkich. Dopiero potem święci się pokarmy. Wśród nich są kolorowe pisanki, wędliny i koniecznie słodka pszenna bułka, zwana paschą, a w niektórych regionach także "paską". Po święceniu wierni udają się do domów na uroczyste, świąteczne śniadanie.
Od dziś przez 40 dni wyznawcy prawosławia będą witać się łowami "Chrystus Zmartwychwstał, zaprawdę zmartwychwstał". Należy jednak pamiętać, że każda niedziela to mała pascha. W języku rosyjskim niedziela to "woskriesienije", co znaczy "zmartwychwstanie".