Wielkanoc 2024. Kiedy wypada? W tym roku dość wcześnie
Święta wielkanocne to ważna uroczystość kościelna, która jest zakorzeniona w polskiej tradycji. To również dni ustawowo wolne od pracy i nauki. Wielkanoc jest uroczystością ruchomą. Kiedy wypada w 2024 roku?
Święta wielkanocne są najstarszymi, obchodzonymi w obrządku chrześcijańskim. Ich termin każdego roku wypada inaczej. Data Wielkanocy, a co za tym idzie również Poniedziałku Wielkanocnego, jest bowiem uzależniona od terminu pierwszej wiosennej pełni Księżyca.
Kiedy jest Wielkanoc 2024? W tym roku wyjątkowo
Pierwsza wiosenna pełnia Księżyca będzie miała miejsce 25 marca. W 2024 roku będzie to poniedziałek, co oznacza, że najbliższa niedziela, wypadająca po pierwszej wiosennej pełni, która wyznacza termin świąt wielkanocnych, wypadnie 31 marca. Dzień później - 1 kwietnia obchodzony będzie natomiast Poniedziałek Wielkanocny, znany jako Śmigus-Dyngus.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sensacyjne odkrycie na najbardziej odizolowanej wyspie świata. Moai na suchym dnie jeziora
Co ciekawe, tegoroczne święta wielkanocne zbiegną się terminem z innymi ważnymi wydarzeniami. W Wielkanoc, a więc 31 marca miejsce będzie miała zmiana czasu z zimowego na letni. Poniedziałek Wielkanocny, zwany również Lanym poniedziałkiem zbiegnie się natomiast z datą Prima Aprilis.
Wielkanoc 2024. Ile potrwa przerwa od nauki? Czy pracownicy zyskają dodatkowe wolne?
Zarówno Wielkanoc, jak i Poniedziałek Wielkanocny należą do świąt ustawowo wolnych od pracy i nauki. Jak jednak wynika z kalendarza roku szkolnego, opublikowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wiosenna przerwa świąteczna dla uczniów potrwa dłużej - od 28 marca do 2 kwietnia 2024.
Czy w związku z wypadającą w niedzielę Wielkanocą, pracownicy mogą liczyć na dodatkowy dzień wolny za święto? Jak wskazują przepisy Kodeksu pracy - nie. "Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin" - informuje bowiem artykuł 130 wspomnianego aktu prawnego.