Wielka Sobota. Czy pójście do kościoła ze święconką jest obowiązkiem?
Wielka Sobota jest jednym z dni Triduum Paschalnego. Święto to bezpośrednio poprzedza Wielkanoc - jest dla katolików czasem wyczekiwania i wyciszenia. Jedną z tradycji, która jest powszechnie obchodzona w Wielką Sobotę, stanowi święcenie pokarmów. Czy pójście do kościoła ze święconką jest dla wiernych obowiązkowe?
Wielka Sobota w 2024 roku wypada 30 marca. To ważne święto kościelne, podczas którego w kościołach trwa adoracja Najświętszego Sakramentu. W tym dniu w świątyniach odprawiane są również krótkie uroczystości, podczas których święcone są przynoszone przez wiernych pokarmy. Czy udział w nich jest obowiązkowy?
Czy święcenie pokarmów jest obowiązkowe? Prawo kościelne nie pozostawia wątpliwości
Zwyczaj święcenia pokarmów na Wielkanoc jest w polskiej kulturze głęboko zakorzeniony. Czy jednak jest obowiązkiem katolików? Jak wynika z przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego, Wielka Sobota nie należy do świąt nakazanych. Oznacza to, że zarówno adoracja Najświętszego Sakramentu, jak i poświęcenie pokarmów w kościele nie są obowiązkowe.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy w Wielką Sobotę obowiązuje post? Wykładnia jest oczywista
Czy zachowanie postu i wstrzemięźliwości od spożycia mięsa obowiązuje katolików w Wielką Sobotę? Mimo przekonania części osób, w tym dniu nie ma obowiązku poszczenia. Przekonanie, o nakazie wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych wynika z obowiązujących niegdyś przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego, które nakazywały wiernym taką formę obchodów sobotnich uroczystości.
Obecnie jednak - zgodnie z kanonem 1251. KPK - "wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa".