Wielka Sobota. Sklepy będą otwarte krócej. Do której?
Wielka Sobota to ostatnia okazja do zrobienia większych zakupów przed Wielkanocą. Co jednak istotne, 30 marca punkty handlowe będą mogły prowadzić działalność tylko do określonej godziny. Do której będą otwarte sklepy?
Wielka Sobota jest świętem pełnym tradycji. Tego dnia odbywa się święcenie pokarmów, a wierni wyczekują zmartwychwstania Chrystusa. Mimo że święto to jest głęboko zakorzenione w polskiej kulturze, nie należy do dni ustawowo wolnych od pracy. W Wielką Sobotę obowiązuje za to ograniczenie handlu.
Do której są otwarte sklepy w sobotę 30 marca? Ograniczenie handlu w Wielką Sobotę
Jak wskazuje Ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni, w Wielką Sobotę handel oraz czynności związane z handlem, a także powierzanie ich pracownikom, są zabronione po godzinie 14:00. Oznacza to, że od tej pory obowiązywać będzie ograniczenie sprzedaży.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ciekawy kierunek na każdą porę roku. "Latem nawet tańsze będą oferty wyjazdowe"
Sklepy otwarte w Wielką Sobotę. Gdzie zrobić zakupy w czasie zakazu handlu?
Ograniczenie handlu, które rozpocznie się w Wielką Sobotę po godzinie 14:00, będzie obowiązywało w czasie Wielkanocy i Poniedziałku Wielkanocnego. Mimo że większość sklepów będzie w tym czasie zamknięta, ustawodawcy przewidzieli ponad 30 wyjątków od zakazu handlu. Wśród nich znalazły się między innymi:
- stacje paliw;
- apteki i punkty apteczne;
- kwiaciarnie, a także sklepy z pamiątkami i dewocjonaliami;
- sklepy, w których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych;
- sklepy zlokalizowane na dworcach i lotniskach;
- sklepy znajdujące się w zakładach hotelarskich oraz zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku;
- piekarnie, cukiernie, lodziarnie, punkty gastronomiczne;
- sklepy, w których handel jest prowadzony przez przedsiębiorcę osobiście.
Za złamanie ograniczenia handlu grozi grzywna w wysokości od 1000 do 100 tys. zł.