Trwa ładowanie...

Wielka operacja w elektrowni Fukushima

Pracownicy uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima w Japonii przystąpili 19 kwietnia wypompowywania skażonej radioaktywnie wody z reaktora nr 2 do zbiornika odbiorczego o pojemności ok. 30 tys. ton. Dziennie można usunąć w ten sposób ok. 480 ton wody.

Share
Wielka operacja w elektrowni Fukushima
Źródło: AFP
d4bmbq9

Według szacunków operatora elektrowni, firmy TEPCO, w reaktorze znajduje się ok. 25 tys. ton radioaktywnej wody. Przewody prowadzące do zbiornika biegną wzdłuż budynków turbin reaktorów nr 3 i 4.

W reaktorach nr 1 i 3 może znajdować się ok. 42,5 tys. ton stosunkowo nisko radioaktywnej wody - oceniła TEPCO (Tokyo Electric Power Co.). Obecnie trwają przygotowania do zastosowania przy nich zbiorników pomocniczych oraz ogromnego zbiornika pływającego po morzu, który może pomieścić 10 tys. ton wody.

Skażona woda utrudnia pracownikom elektrowni uruchomienie systemów chłodzenia reaktorów, uszkodzonych przez trzęsienie ziemi i falę tsunami z 11 marca.

d4bmbq9

W uszkodzonej przez trzęsienie ziemi elektrowni atomowej Fukushima nie nastąpi całkowite stopienie rdzenia w reaktorze nr 2, jeśli będzie nadal schładzany - ocenił we wtorek rzecznik rządu Japonii Yukio Edano.

- Byliśmy w stanie przeprowadzać schładzanie przynajmniej do pewnego stopnia. Jeśli uda się to utrzymać, (całkowite stopienie rdzenia w reaktorze nr 2) będzie mało prawdopodobne - powiedział Edano podczas konferencji prasowej.

Dzień wcześniej operator zniszczonej siłowni, firma TEPCO (Tokyo Electric Power Co.) oznajmiła, że istnieje możliwość, iż zużyte pręty paliwowe w reaktorze nr 2 zostały uszkodzone.

Według Edano nie wiadomo, do jakiego stopnia pręty uległy zniszczeniu - eksperci ds. energii atomowej nie zakończyli jeszcze badania szczegółów kryzysu nuklearnego w Fukushimie, wywołanego marcowym trzęsieniem ziemi i falą tsunami.

d4bmbq9

Tymczasem w dotkniętych przez kataklizm prefekturach Miyagi i Iwate odbyły się we wtorek ceremonie otwarcia ośmiu szkół. Uroczystości trzeba było wcześniej przesunąć, ponieważ budynki albo ucierpiały w katastrofie, albo służyły jako tymczasowe schronienie dla ewakuowanej ludności.

Miejscowe władze w Ishinomaki, w prefekturze Miyagi, były zmuszone prosić osoby tymczasowo mieszkające w tamtejszej szkole o znalezienie sobie nowego lokum i udostępnienie szkoły uczniom.

d4bmbq9

Podziel się opinią

Share
d4bmbq9
d4bmbq9
Więcej tematów