Trwa ładowanie...

Większość Polaków chce zniesienia celibatu. Przeciwny temu jest elektorat PiS

Aż 65 proc. badanych uważa, że Kościół powinien znieść celibat dla księży i zakonników. Zmiany nie chce 27 proc. respondentów. Inaczej jest wśród zwolenników PiS. Aż 48 proc. z nich jest obrońcami celibatu.

Share
Większość Polaków chce zniesienia celibatu. Przeciwny temu jest elektorat PiS
Źródło: East News, Fot: Robert Woźniak
d2jc85f

W Kościele trwa dyskusja nad zniesieniem bezżeństwa księży i zakonników. Wydaje się to mało realne, bo w styczniu tego roku papież Franciszek stwierdził, że celibat do "dar dla Kościoła" i jasno powiedział, że nie zgadza się na opcjonalny celibat. Chodzi o możliwość udzielania święceń kapłańskich żonatym mężczyznom z powodu kryzysu powołań.

Pracownia IPSOS na zlecenie oko.press zapytała w maju Polaków, co sądzą o celibacie. Aż 65 proc. uznało, że należy go znieść. Przeciw temu opowiedziało się 27 proc. badanych, a 7 proc. nie miało na ten temat zdania.

infogram.com
Źródło: infogram.com

Nieco inaczej przedstawiają się wyniki, jeśli o bezżeństwo księży zapytamy zwolenników konkretnych partii. I tak aż 48 proc. głosujących na PiS broni celibatu, za jego zniesieniem jest 39 proc.

d2jc85f

Za likwidacją celibatu opowiada się aż 84 proc. zwolenników Koalicji Europejskiej (PO, Nowoczesna, PSL, SLD, Zieloni), a tylko 12 proc. jest przeciw. Jeszcze więcej badanych jest przeciwna bezżeństwu księży wśród zwolenników Wiosny - 96 proc., a za celibatem - tylko 4 proc.

Nawet respondenci głosujący na Konfederację (Korwin, Braun, Liroy, narodowcy) uważają, że celibat powinien być zniesiony - 69 proc., a 25 proc. broni go.

Źródło: oko.press

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2jc85f

Podziel się opinią

Share
d2jc85f
d2jc85f
Więcej tematów