"Wiejskie jaja od szczęśliwych kur". Weterynarz demaskuje typowe oszustwo
Najpierw pisze na Facebooku, że sprzedaje "wiejskie jajeczka od szczęśliwych kur". Potem publikuje kilka zdjęć kur niosek, koguta i zagrody. I od razu interes na naiwnych mieszczuchach zaczyna się kręcić. - Ktoś tu warszawiaków robi w jajo - ostrzega pracownik inspekcji sanitarnej.
18.03.2019 | aktual.: 18.03.2019 19:17
"Mam na sprzedaż wiejskie jajeczka od szczęśliwych kur" - tak zaczyna się ogłoszenie na Facebooku adresowane do warszawiaków. Sądząc po liczbie komentarzy od chętnych do zakupu internautów, kolejny cwaniak odkrył właśnie żyłę złota. W dodatku cena "wiejskich jaj dla Warszawy" jest atrakcyjna jak w dyskoncie. Zaledwie 55 groszy za jajko w rozmiarze L. Czy rzeczywiście istnieją tacy fajni rolnicy?
Pracownik inspekcji weterynaryjnej wątpi i ostrzega: - Jeżeli jajko nie ma pieczątki, to nie znaczy, że jest ekologiczne, zdrowe i wiejskie. Równie dobrze może to być najgorszy sort jajek klatkowych albo odpad produkcyjny z wielkiej fermy - komentuje rozmówca WP. Tłumaczy, jak sprawdzić uczciwość rolnika kilkoma pytaniami.
Dlaczego jaja nie mają pieczątek, jest certyfikat?
Rolnik z ogłoszenia odpowiada tak: "Nie mam 1000 jajek, żeby płacić za pieczątki. Jajka są wiejskie, ojciec prowadzi niewielką hodowlę".
- Faktycznie jaja z kurników poniżej 350 kur nie muszą być znakowane. Jednak nawet niewielki producent, sprzedając jaja z własnej hodowli, musi mieć weterynaryjny numer identyfikacyjny. Należy pytać rolnika o certyfikat rejestracji do sprzedaży bezpośredniej lub handlu detalicznego - wyjaśnia pracownik inspekcji weterynaryjnej. - Zdobycie tych dokumentów nie wymaga wielu starań i uczciwy sprzedawca będzie je miał. Klient uzyska za to pewność, że jaja pochodzą od zweryfikowanego dostawcy - dodaje.
Kto sprzedaje jaja, dane gospodarstwa?
Za wspomnianym ogłoszeniem ukrywa się tajemnicza pani Wiktoria K. z podwarszawskiej miejscowości - to kolejny sygnał ostrzegawczy.
- Znając imię i nazwisko czy adres dostawcy jaj można łatwo potwierdzić jego dane na stronie Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego. Nie znam żadnego producenta jaj ekologicznych, który ukrywałby się za fejkowym kontem na Facebooku. Wręcz przeciwnie, oni zazwyczaj chwalą się wszelkimi certyfikatami - mówi dalej lekarz weterynarii.
Cena jaj. Ekologiczne poniżej złotówki?
- Cudów nie ma. Prawdziwe wiejskie jaja w rozmiarze L nie będą kosztować 55 groszy, jak w tym ogłoszeniu, ale około złotówki za sztukę - ocenia ekspert. Zwraca uwagę na inne podejrzane elementy ogłoszenia. Darmowe dostawy do Warszawy już przy zamówieniu 60 jaj mogą świadczyć o znacznie większej skali sprzedaży niż małe wiejskie gospodarstwo.
- Ceny jaj z tego ogłoszenia są śmiesznie niskie. Podejrzewam, że to jakieś odpady z jaj wylęgowych lub też jaja klatkowe - mówi dalej weterynarz. - Ale nawet to nie byłoby najgorsze. Znam przypadek, że ekologiczny chów oznaczał, że kury żywiły się czym popadnie, na przykład rozdziobując zdechłego szczura - podsumowuje.
Co trzecie wiejskie jajo to kant
Co trzecia oferta o wiejskich jajach bezpośrednio od rolnika jest naciągana - wynika ze statytyk Inspekcji Handlowej. Taki był efekt akcji kontrolnej sprzed 4 lat, zorganizowanej tuż przed Świętami Wielkanocnymi. Suma mandatów i kar dla naciągaczy tylko podczas tej jednej akcji wyniosła ponad 18 tys. zł.
Najczęściej handlarze oszukują, sprzedając zwykłe jaja fermowe bez pieczątek, jako wiejskie. Druga pod względem popularności metoda oszustwa to zawyżanie rozmiarów jaj. Jedna z handlarek miała na straganie 210 jaj zadeklarowanych jako XL. Faktycznie wszystkie mieściły się w przedziale wagowym L. Część towaru stanowiły jaja przeterminowane, bez badań na solmonellę. Sprzedawczynię ukarano mandatem w wysokosci 1500 zł. W liście do urzędu poprosiła o wymierzenie "ciut niższej kary pieniężnej".
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl