Wiceprezydent Sudanu Płd. schronił się w sąsiednim kraju
• Po ostatnim wybuchu przemocy w Sudanie Południowym wiceprezydent tego kraju Riek Machar schronił się w jednym z państw ościennych
• O ucieczce wiceprezydenta poinformował w czwartek jego rzecznik
• Według innego źródła zbliżonego do polityka Machar jest obecnie w drodze do Etiopii
Pragnący zachować anonimowość drugi informator, przez agencję dpa opisany jako współpracownik południowosudańskiego wiceprezydenta, dodał, że Machar wystąpi w piątek w Etiopii na konferencji prasowej.
Rzecznik Machara, James Gatdet, powiedział w czwartek w Nowym Jorku, że w zorganizowaniu ucieczki polityka z kraju pewną rolę odegrała ONZ. Według niego Machar po opuszczeniu Sudanu Płd. został przejęty przez współpracowników ONZ w Demokratycznej Republice Konga (DRK).
Rzecznik ONZ Farhan Haq oświadczył, że została o to poproszona oenzetowska misja w tym kraju. "Możemy potwierdzić, że ze względów humanitarnych podjęte zostały wysiłki w celu umożliwienia wyjazdu z DRK Rieka Machara, jego żony i 10 innych osób" - powiedział Haq. Podkreślił, że ONZ nie zna obecnego miejsca pobytu Machara.
Sudan Południowy ogłosił niepodległość 9 lipca 2011 roku na mocy porozumień pokojowych. Zakończyły one 22-letnią wojnę domową między Północą a Południem, w której zginęły ponad 2 mln ludzi, a 4 miliony musiały uciekać ze swoich domów.
Pokój trwał krótko - w 2013 roku prezydent Salva Kiir, przedstawiciel grupy etnicznej Dinka, rozpoczął walkę o władzę ze swoim zastępcą Macharem, pochodzącym z grupy Nuer byłym przywódcą rebeliantów. W wyniku nowego konfliktu zginęło kilkadziesiąt tysięcy ludzi, a 2 mln musiały opuścić swe domy.
W sierpniu 2015 roku Kiir i Machar podpisali porozumienie pokojowe, zobowiązujące obu polityków do podziału władzy, ale przez wiele miesięcy spierali się o jego szczegóły. W kwietniu br. Machar wrócił do Dżuby i ponownie został wiceprezydentem, co miało scementować ten proces. Po kilku miesiącach znów jednak doszło do konfliktu między przywódcami kraju.
Na krótko przed 9 lipca - piątą rocznicą ogłoszenia niepodległości - w kraju wybuchła kolejna fala przemocy, która skłoniła Machara do ucieczki ze stolicy. W Dżubie obowiązuje obecnie rozejm, ale Machar nie chciał tam wracać w obawie o swoje bezpieczeństwo. Pod koniec lipca Kiir mianował swoim zastępcą ministra górnictwa Tebana Denga Gaia. (PAP)
akl/ mc/