Trwa ładowanie...
d5kaxvd

Wiceminister Janusz Kowalski ostro o sędziach Sądu Najwyższego

Wiceminister aktywów państwowych dosadnie skomentował czwartkową uchwałę sędziów Sądu Najwyższego. - Ja mam w nosie tych 60 profesorów, bo ja jestem za Polakami. To nie są dla mnie autorytety - powiedział Janusz Kowalski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych
Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych (East News, Fot: Jacek Domiński)
d5kaxvd

Wiceminister Janusz Kowalski był w czwartek gościem programu "Polityka na ostro" w Polsat News.

- Dziś jestem, jako poseł, obrażany przez sędziów, którzy uzurpują sobie prawo decydowania o tym, co w Polsce jest prawem, a co nie. Pamiętamy dokładnie, co stało się za sowieckiej okupacji 12 grudnia 1981 roku - chodzi o dekret, który był sprzeczny nawet z Konstytucją PRL - powiedział Kowalski.

Wiceminister dodał, że "dziś mamy bardzo podobną sytuację", bo "Sąd Najwyższy podjął decyzję, mając świadomość, że łamie Konstytucję". Zdaniem Kowalskiego, sędziowie przekroczyli swoje uprawnienia.

d5kaxvd

Dariusz Joński, poseł Inicjatywy Polskiej, stwierdził, że po takiej wypowiedzi o sędziach wiceminister Kowalski powinien podać się do dymisji.

Zobacz też: Michał Kamiński zdumiony decyzją prezes TK Julii Przyłębskiej

Uchwała Sądu Najwyższego

W czwartek trzy Izby Sądu Najwyższego podjęły uchwałę dotyczącą udziału w składach sędziowskich osób wyłonionych przez nową KRS. Z uchwały wynika, że mamy do czynienia z nienależytą obsadą sądu, gdy występuje w niej sędzia wyłoniony przez nową KRS.

d5kaxvd

Jak podkreśliła I prezes SN Małgorzata Gersdorf, uchwała ta nie obowiązuje wstecz. To znaczy nie dotyczy orzeczeń wydanych przez takich sędziów przed podjęciem uchwały przez trzy izby SN oraz "orzeczeń, które zostaną wydane w toczących się w tym dniu postępowaniach na podstawie Kodeksu postępowania karnego przed danym składem sądu".

W uchwale odrębnie potraktowano orzeczenia, które zapadły do tej pory przed Izbą Dyscyplinarną SN. Uchwała ma zastosowanie do wszystkich orzeczeń tej izby bez względu na datę ich wydania.

- Sędziowie Sądu Najwyższego powołani w tak dramatycznie wadliwych procedurach na przyszłość nie powinni się podejmować orzekania, bo ich orzeczenia w sposób trwały będą skażone podejrzeniem braku bezstronności - powiedział w uzasadnieniu uchwały trzech Izb SN sędzia Włodzimierz Wróbel.

Źródło: Polsat News, WP.PL

d5kaxvd

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d5kaxvd

Podziel się opinią

Share
d5kaxvd
d5kaxvd
Więcej tematów