Trwa ładowanie...

WHO reaguje ws. małpiej ospy. Obawy przed wirusem

Światowa Organizacja Zdrowia zapowiedziała, że zwoła Komitet ds. Nagłych Wypadków w sprawie małpiej ospy. Wzmagają się obawy przed rozprzestrzenieniem się tego wirusa z Demokratycznej Republiki Konga na kolejne państwa Afryki i poza nią.

Dotychczas wirus małpiej ospy był głównie aktywny w Demokratycznej Republice Konga. Na zdjęciu szef WHO Tedros Adhanom GhebreyesusDotychczas wirus małpiej ospy był głównie aktywny w Demokratycznej Republice Konga. Na zdjęciu szef WHO Tedros Adhanom GhebreyesusŹródło: Google, PAP
d1okpma
d1okpma

Dotychczas wirus małpiej ospy był głównie aktywny w Demokratycznej Republice Konga, gdzie według danych WHO od początku roku zainfekował ponad 14 tysięcy osób i był odpowiedzialny za 511 zgonów. Choroba ta od dawna była obecna w DRK, ale w ostatnich latach następował stopniowy wzrost zachorowań.

Obecna epidemia spowodowana jest przez wirusa nazywanego kladem 1b. W ciągu ostatniego miesiąca potwierdzonych zostało 50 przypadków zachorowania na małpią ospę w Burundi, Kenii, Rwandzie i Ugandzie.

- W świetle rozprzestrzeniania się małpiej ospy poza DRK oraz możliwości dalszego międzynarodowego rozprzestrzeniania się w Afryce i poza nią zdecydowałem się zwołać Komitet ds. Nagłych Wypadków zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi, aby doradził mi, czy epidemia stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym - powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef WHO.

Dodał, że komitet "zbierze się tak szybko jak to możliwe" i będzie składać się z niezależnych ekspertów z różnych dziedzin.

d1okpma

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kto odpowiada za zamieszki w Wielkiej Brytanii? Ekspert zabrał głos

Małpia ospa. Co to za choroba?

Małpia ospa jest odzwierzęcą chorobą zakaźną powodowaną przez wirusa. Wirus ten może być także przenoszony z człowieka na człowieka. Małpia ospa charakteryzuje się gorączką, bólem głowy, mięśni i wysypką przypominającą krosty, przez co trudno odróżnić ją od ospy wietrznej. Choroba ta najczęściej występuje w Afryce.

Czytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1okpma
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1okpma
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj