PolskaWespół w zespół

Wespół w zespół

Przedstawiciele 16 miast województwa śląskiego jednogłośnie wyrazili wczoraj wolę powołania do życia Wspólnoty Miast Aglomeracji Katowickiej. Odpowiedni dokument podpisany zostanie we wrześniu br. W ten sposób finał znalazła kilkutygodniowa batalia „Dziennika Zachodniego” postulująca przemiany ustrojowe wewnątrz województwa śląskiego.

Wespół w zespół

Deklaracja woli przystąpienia do Wspólnoty Aglomeracji Śląskiej może być początkiem utworzenia nowej, prawie 3-milionowej jednostki administracyjnej w samym sercu Europy. Wczoraj prezydenci największych śląskich i zagłębiowskich miast ustalili, że Wspólnota zajmie się wspólnym programowaniem rozwoju oraz planowaniem przestrzennym; razem koordynowane będą też inwestycje prorozwojowe oraz działania promocyjne. To jednak dopiero pierwszy krok; prawdziwym celem jest jednak jak najszybsze utworzenie Wspólnoty, która miałby własny budżet, demokratycznie wybrane władze i cały aparat wykonawczy.

O dziwo, na wczorajszym spotkaniu zorganizowanym w Świętochłowicach, nie protestował przeciwko takiemu rozwiązaniu żaden z obecnych prezydentów miast. W tle tej przełomowej dla naszego regionu inicjatywy stoją dwaj eurodeputowani – Jan Olbrycht i Jerzy Buzek. Ten ostatni nie był wczoraj obecny na spotkaniu, ale napisał do prezydentów śląskich i zagłębiowskich miast, „że ze wszystkich sił będzie wspierał tę inicjatywę”. Przypomnijmy, że utworzenie spójnej aglomeracji pomoże nam w stworzeniu nowoczesnej sieci komunikacyjnej, wodociągowej, kanalizacyjnej, a także otworzy mieszkańcom regionu drzwi do środków pomocowych Unii Europejskiej z najwyższej półki.

Prezydenci chcą Wspólnoty

Wczorajsze spotkanie zorganizowane w Świętochłowicach przez prezydenta tego miasta Eugeniusza Mosia może być przełomowe dla forsowanej przez ∑ koncepcji budowy wielkiej aglomeracji śląskiej, rozciągającej się od Gliwic po Dąbrowę Górnicza, a z drugiej strony od Piekar Śląskich po Jaworzno. Taki jednorodny organizm wielkomiejski, z trzema milionami mieszkańców, stałby się jedną z największych aglomeracji Unii Europejskiej.

Wszyscy obecni na spotkaniu, jednogłośnie, opowiedzieli się za budową Wspólnoty Miast Aglomeracji Śląskiej, organizmu, który może być początkiem budowy jednego, wielkiego miasta w sercu województwa śląskiego. Dzięki temu będziemy mogli m.in. sięgnąć po ogromne unijne środki pomocowe zarezerwowane tylko dla aglomeracji. Prezydenci największych miast naszego regionu, już kilka miesięcy temu wypełniali wspólną ankietę, w której prawie wszyscy opowiedzieli się za przemianami wewnętrznymi. Jedynym wyjątkiem było starostwo powiatowe w Będzinie, którego stanowisko kłóci się jednak z postawą prezydenta tego miasta – Radosława Barana. On bowiem obiema rękami podpisuje się pod inicjatywą.

Nie ma innego wyjścia – powiedział wczoraj Marian Jarosz, członek zarządu województwa śląskiego. – Takie rozwiązanie leży przede wszystkim w interesie mieszkańców regionu i trzeba im to uświadomić. Konsultantem projektu przemian w naszym regionie jest twórca pierwszej reformy samorządowej w naszym kraju – prof. Michał Kulesza. Kilka tygodni temu zobowiązał się, że napisze dla naszego regionu projekt specjalnej ustawy aglomeracyjnej, która w najbliższej kadencji mogłaby trafić pod obrady Sejmu. Wczoraj prezydenci miast zaapelowali do kandydatów w najbliższych wyborach parlamentarnych, aby w swojej kampanii uwzględnili ten problem i określili się, czy są za, czy przeciwko takiemu rozwiązaniu.

Jedynym niepokojącym fragmentem wczorajszego spotkania w Świętochłowicach była głucha cisza po tym, jak poseł Jan Rzymełka zadał zebranym prezydentom pytanie, jaki procent ze swoich budżetów mogliby – na początek – przekazać na rzecz funkcjonowania Wspólnoty.

16 miast

Miasta, które we wrześniu podpiszą wolę przystąpienia do Wspólnoty Miast Aglomeracji Katowickiej: Będzin, Bytom, Chorzów, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Jaworzno, Katowice, Knurów, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice, Sosnowiec, Świętochłowice, Zabrze.

Witold Pustułka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)