Trwa ładowanie...
d1vzl8p

Węgry nie będą prowadzić wspólnej kampanii z PiS-em i Włochami w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Rządząca na Węgrzech partia Fidesz nie będzie współpracować z PiS-em oraz włoską Ligą w trakcie kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego (PE). Powodem tej decyzji jest nieobecność polskiej i włoskiej partii rządzącej w Europejskiej Partii Ludowej (EPL), w której są Węgrzy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Węgry nie będą prowadzić wspólnej kampanii z PiS-em i Włochami w wyborach do Parlamentu Europejskiego
Węgry nie będą prowadzić wspólnej kampanii z PiS-em i Włochami w wyborach do Parlamentu Europejskiego (Pixabay.com)
d1vzl8p

Węgry nie będą współpracować z PiS-em i włoską Ligą w wyborach do PE

O podjęciu takiej decyzji przez węgierski rząd oświadczył w rozmowie z agencją Reutera Szabolcs Takacs, sekretarz stanu ds. unijnych w kancelarii premiera Viktora Orbana. - PiS i Liga nie są członkami Europejskiej Partii Ludowej (EPL). To bardzo jasno definiuje nasze miejsce i stanowisko. Węgry nie wezmą udziału w tej współpracy w ramach kampanii do PE - powiedział. W skład EPL wchodzą głównie partie proeuropejskie, chadeckie, ludowe, konserwatywno-liberalne i demokratyczne krajów Unii Europejskiej. Z polskich partii do EPL należą Platforma Obywatelska (PO) i Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL).

Takacs zapewnił też, że podjęta decyzja "nie ma drugiego dna". - Jedynie to, że ci dwaj politycy, Matteo Salvini (wicepremier Włoch) i Orban, mają bardzo podobne, jeśli nie identyczne podejście do tego, jak powinniśmy postępować wobec wyzwania migracji - mówił. Węgierski sekretarz zaprzeczył też doniesieniom o planowaniu spotkania między Salvinim a Orbanem.

d1vzl8p

Współpraca PiS-u i Włochów w wyborach do PE

9 stycznia Salvini spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim i Jarosławem Kaczyńskim. - Rozpoczęliśmy wymianę poglądów na temat przyszłej współpracy w nowym Parlamencie Europejskim. Chciałbym, by zaistniał taki pakt, sojusz ze strony wszystkich, którzy chcą ratować Europę. Im nas będzie więcej, tym lepiej - mówił po rozmowach. Salvini wyraził też nadzieję na początek "nowej wiosny europejskiej, nowego marzenia, które zostało skradzione na rzecz banków i finansów". Dodał, że na razie nie ma wspólnego programu polsko-włoskiego.

Zadowolony z zawarcia współpracy między Warszawą a Rzymem jest Orban. - Fakt, że w ogóle taka oś mogła zacząć się tworzyć, jest jednym z najwspanialszych wydarzeń - skomentował premier Węgier.

W październiku 2018 roku Salvini namówił już Marine Le Pen, liderkę francuskiej nacjonalistycznej partii Zjednoczenie Narodowe.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja.

d1vzl8p

Podziel się opinią

Share

d1vzl8p

d1vzl8p
Więcej tematów