Trwa ładowanie...

Węgry stawiają weto ws. Ukrainy. UE znajdzie sposób na Orbana

Unia Europejska jest zdeterminowana, aby dostarczyć Ukrainie niezbędną pomoc finansową, mimo potencjalnej blokady ze strony Węgier. Budapeszt, pod przewodnictwem premiera Viktora Orbana, zagroził, że zawetuje plany wsparcia finansowego dla Ukrainy w wysokości 50 mld euro do 2027 r. Może także zablokować rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Kijowem.

Premier Węgier Viktor Orban Premier Węgier Viktor Orban Źródło: East News, fot: ATTILA KISBENEDEK
d3l8m7l
d3l8m7l

Jak podaje PAP, powołując się na agencję Reutera, wysoki rangą urzędnik UE zapewnił, że znajdzie się sposób na wsparcie Kijowa, nawet jeśli Węgry sprzeciwią się temu podczas najbliższego szczytu. Takie działanie Budapesztu mogłoby zadać poważny cios Ukrainie, która jest już wyczerpana po prawie dwóch latach konfliktu z Rosją. Informator podkreślił, jak ważne jest dla Unii wsparcie Kijowa. - Europejscy przywódcy są odpowiedzialni. Przynajmniej dwudziestu sześciu - oświadczył, sugerując, że większość krajów członkowskich jest gotowa do udzielenia pomocy Ukrainie.

Możliwa alternatywa?

Urzędnik UE zapewnił, że przywódcy spełnią swoje obietnice i znajdą sposób na wsparcie Ukrainy, nawet jeśli Orban zdecyduje się na blokadę. Jak wyjaśnił urzędnik, możliwe jest przyznanie mniejszych sum na krótszy okres. Pozostałe 26 państw członkowskich UE może także zwiększyć dwustronną pomoc dla Ukrainy.

Unia Europejska już wcześniej udzieliła Ukrainie wsparcia finansowego. W tym roku przekazała jej 18 mld euro, mimo że Węgry do ostatniej chwili blokowały tę decyzję w grudniu zeszłego roku. Ostatecznie zgodziły się na to, twierdząc, że uzyskały ustępstwa w kwestii zamrożonych funduszy unijnych.

d3l8m7l

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Potężny atak rakietowy. Mnożą się problemy Rosjan

Nadzieja na kompromis

Informator wyraził nadzieję na osiągnięcie kompromisu, ale jednocześnie zaznaczył, że "węgierscy chuligani stanowią problem, jeśli chodzi o naszą politykę w związku z napaścią Rosji na Ukrainę".

Przed szczytem UE oczekuje się decyzji w sprawie odblokowania dla Budapesztu dostępu do 10 mld euro.

Jak twierdzą dyplomaci, jeśli mimo to Orban zablokuje rozpoczęcie z Ukrainą negocjacji akcesyjnych, prawdopodobnie załamałyby się też analogiczne starania akcesyjne Gruzji i Bośni.

d3l8m7l

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3l8m7l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d3l8m7l
Więcej tematów