Węgry stawiają weto ws. Ukrainy. UE znajdzie sposób na Orbana
Unia Europejska jest zdeterminowana, aby dostarczyć Ukrainie niezbędną pomoc finansową, mimo potencjalnej blokady ze strony Węgier. Budapeszt, pod przewodnictwem premiera Viktora Orbana, zagroził, że zawetuje plany wsparcia finansowego dla Ukrainy w wysokości 50 mld euro do 2027 r. Może także zablokować rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Kijowem.
08.12.2023 | aktual.: 30.01.2024 15:10
Jak podaje PAP, powołując się na agencję Reutera, wysoki rangą urzędnik UE zapewnił, że znajdzie się sposób na wsparcie Kijowa, nawet jeśli Węgry sprzeciwią się temu podczas najbliższego szczytu. Takie działanie Budapesztu mogłoby zadać poważny cios Ukrainie, która jest już wyczerpana po prawie dwóch latach konfliktu z Rosją. Informator podkreślił, jak ważne jest dla Unii wsparcie Kijowa. - Europejscy przywódcy są odpowiedzialni. Przynajmniej dwudziestu sześciu - oświadczył, sugerując, że większość krajów członkowskich jest gotowa do udzielenia pomocy Ukrainie.
Możliwa alternatywa?
Urzędnik UE zapewnił, że przywódcy spełnią swoje obietnice i znajdą sposób na wsparcie Ukrainy, nawet jeśli Orban zdecyduje się na blokadę. Jak wyjaśnił urzędnik, możliwe jest przyznanie mniejszych sum na krótszy okres. Pozostałe 26 państw członkowskich UE może także zwiększyć dwustronną pomoc dla Ukrainy.
Unia Europejska już wcześniej udzieliła Ukrainie wsparcia finansowego. W tym roku przekazała jej 18 mld euro, mimo że Węgry do ostatniej chwili blokowały tę decyzję w grudniu zeszłego roku. Ostatecznie zgodziły się na to, twierdząc, że uzyskały ustępstwa w kwestii zamrożonych funduszy unijnych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nadzieja na kompromis
Informator wyraził nadzieję na osiągnięcie kompromisu, ale jednocześnie zaznaczył, że "węgierscy chuligani stanowią problem, jeśli chodzi o naszą politykę w związku z napaścią Rosji na Ukrainę".
Przed szczytem UE oczekuje się decyzji w sprawie odblokowania dla Budapesztu dostępu do 10 mld euro.
Jak twierdzą dyplomaci, jeśli mimo to Orban zablokuje rozpoczęcie z Ukrainą negocjacji akcesyjnych, prawdopodobnie załamałyby się też analogiczne starania akcesyjne Gruzji i Bośni.
Źródło: PAP