Trwa ładowanie...
ycipk-38tq8p

Wbrew UE podjęli decyzję ws. Izraela. Przenosiny ambasady Rumunii

Rumuński rząd zapowiedział przeniesienie swojej ambasady w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy. Tym samy Bukareszt wyłamuje się ze stanowiska większości państw UE w tej sprawie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Premier Rumunii Viorica Dancila i przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Junker
Premier Rumunii Viorica Dancila i przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Junker (PAP, Fot: Robert Ghement)
ycipk-38tq8p

Rumuńska premier Viorica Dancila delarację ws. przenosin ambasady złożyła podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych. W Waszyngtonie wzięła udział w dorocznej konferencji organizacji AIPAC, która zaliczana jest do najsilniejszej w lobby izraelskim w USA.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu o przeniesienie ambasady apelował do szefowej rumuńskiego rządu już w styczniu. Z kolei sama Dancila ostatni raz mówiła o tym niemal rok temu, ale wówczas uznała, że nie ma wystarczającego poparcia wśród obywateli.

Teraz zdecydowała się na taki krok, choć decyzję o przenosinach musi zaakceptować jeszcze prezydent Rumunii Klaus Iohannis.

ycipk-38tq8p

Spory w UE

Donald Trump ogłosił, że USA uznają Jerozolimę za stolicę Izraela w grudniu 2017 r. Kilka miesięcy później przeniesiono tam amerykańską ambsadę, co wywołało oburzenie i protesty Palestyńczyków oraz wielu państw na świecie - nie tylko arabskich.

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini skrytykowała decyzję USA. Jednak przeciw oficjalnemu stanowisku UE w tej sprawie zaprotestowały Węgry, Czechy i właśnie Rumunia, która sprawuje obecnie rotacyjne przewodnictwo w Radzie UE.

ycipk-38tq8p

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Kwaśniewski o zaproszeniu Putina na 80. rocznicę wybuchu II WŚ

ycipk-38tq8p
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-38tq8p

ycipk-38tq8p
ycipk-38tq8p