Ważny ruch Dudy. Zwołuje Radę Bezpieczeństwa Narodowego
"Prezydent Andrzej Duda zdecydował o zwołaniu jutro Rady Bezpieczeństwa Narodowego na godz. 12" - poinformował Paweł Szrot sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. We wtorek po południu w miejscowości Przewodów (pow. hrubieszowski, woj. lubelskie) doszło do wybuchu. Zginęły dwie osoby.
W związku z wydarzeniami na wschodzie Polski prezydent Andrzej Duda zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego, o czym poinformował Paweł Szrot. Rada została zwołana na godz. 12 w środę.
Wcześniej we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller, po zakończeniu spotkania w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, poinformował, że na terenie powiatu hrubieszowskiego (woj. lubelskie) doszło do eksplozji, która doprowadziła do śmierci dwóch polskich obywateli.
Eksplozja w Przewodowie. Dwie osoby nie żyją
- Na terenie powiatu hrubieszowskiego doszło do eksplozji, która doprowadziła do śmierci dwóch obywateli. Służby wyjaśniają okoliczności - potwierdził we wtorek wieczorem rzecznik rządu Piotr Mueller. - Podwyższamy gotowość niektórych jednostek wojskowych i innych służb mundurowych. Zdecydowaliśmy o tym, by podjąć się weryfikacji, czy zachodzą przesłanki, aby uruchomić procedury wynikające z art. 4 Paktu Północnoatlantyckiego - dodał.
Wcześniej rzecznik Pentagonu gen. Patrick Ryder przekazał, że "nie może potwierdzić informacji o rosyjskich rakietach na terytorium Polski". Jak dodał, władze Departamentu Obrony USA podchodzą do doniesień poważnie, a USA jasno deklarowały, że będą bronić każdego centymetra terytorium NATO.
Rada Bezpieczeństwa Narodowego jest organem doradczym prezydenta RP w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa. W jej skład wchodzą: marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, szef MON, szef MSWiA, szef MSZ, minister koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań posiadających klub parlamentarny lub poselski (lub przewodniczący tych klubów), szef kancelarii prezydenta i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Posiedzenia Rady zwołuje prezydent, określając jednocześnie ich tematykę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Art. 4 Paktu Północnoatlantyckiego
Artykuł 4 Traktatu Północnoatlantyckiego stanowi, że "strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć, zdaniem którejkolwiek z nich, zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze Stron".
źródło: PAP