Watykan i Cerkiew tworzą wspólną komisję
Watykan i rosyjska Cerkiew
Prawosławna uzgodnili powołanie wspólnej komisji w celu
rozwiązania istniejących sporów oraz poprawy dwustronnych
stosunków - potwierdzono w Watykanie.
Po raz pierwszy o powołaniu takiego forum dyskusji informowała w miniony czwartek strona prawosławna po spotkaniu w Moskwie kardynała Waltera Kaspera i prawosławnego metropolity smoleńsko- kaliningradzkiego Kiriłła.
Kościół rzymskokatolicki i rosyjska Cerkiew prawosławna podjęły nowe kroki w kierunku zasypania przepaści, jaka istnieje między nimi od Wielkiej Schizmy 1054 roku - poinformował Reuter z Watykanu.
"Obie strony zgodziły się, by dla rozwiązania konkretnych kwestii we wzajemnych stosunkach (...) utworzyć wspólną grupę roboczą, złożoną z przedstawicieli obu kościołów" - głosi wydane przez Watykan oświadczenie.
W wywiadzie dla Radia Watykańskiego hierarcha wyjaśnił, że nowa komisja rozważy wszystkie wzajemne oskarżenia i skargi i postara się znaleźć rozwiązania na przyszłość.
Kard. Kasper, przewodniczący Papieskiej Radzie ds. Popierania Jedności Chrześcijan, przebywa od wtorku w Moskwie.
Jego wizyta, pierwsza na tak wysokim szczeblu od kilku lat, postrzegana jest jako próba przezwyciężenia impasu w stosunkach Watykanu i Patriarchatu Moskiewskiego. Cerkiew oskarża katolików o prozelityzm i zarzuca im działalność misyjną na terenach prawosławnych, podczas gdy katolicy w Rosji skarżą się na ograniczanie ich praw.
Coraz częściej jako przyczynę konfliktu wymienia się kwestię istniejącego na Ukrainie Kościoła greckokatolickiego. Grekokatolicy, chrześcijanie obrządku wschodniego, którzy zawarli w 1596 unię z Rzymem, starają się, by ich zachodnioukraińską metropolię przekształcono w patriarchat, czym ściągnęli na siebie ostrą krytykę prawosławnych.
Rosyjski patriarcha prawosławny Aleksij II ma przyjąć w poniedziałek kard. Kaspera, który z tego powodu przedłużył pobyt w rosyjskiej stolicy.
"To spotkanie już samo w sobie jest ważne, nie bacząc na konkretne rezultaty" - podkreślił kardynał w radiowym wywiadzie.
Wyraził zadowolenie z przebiegu dotychczasowych rozmów ze stroną prawosławną w Moskwie, określając je jako "bardzo przyjacielskie i otwarte". "Jestem nastawiany bardzo optymistycznie" - dodał.
"Mam wrażenie, że rozpoczęliśmy nowy rozdział. Teraz możemy patrzeć w przyszłość i będzie to lepsza przyszłość" - wskazał watykański hierarcha.