Trwa ładowanie...
d47d6av

Waszczykowski surowo ocenia Timmermansa. "Działania polityczne przeciwko Polsce"

Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych skrytykował Fransa Timmermansa, który uparcie dąży do rozliczenia rządu PiS-u z działań, które - zdaniem KE - urągają praworządności. - Sądzę więc, że postanowił wykroczyć poza prerogatywy międzynarodowego urzędnika, międzynarodowego biurokraty instytucji europejskiej, i podjąć debatę polityczną, działania polityczne przeciwko Polsce - stwierdził Witold Waszczykowski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Waszczykowski już nie pierwszy raz krytykuje Timmermansa
Waszczykowski już nie pierwszy raz krytykuje Timmermansa (Reuters, Fot: Kacper Pempel)
d47d6av

Szef polskiej dyplomacji powiedział, że wiceprzewodniczący KE został zaproszony do Polski, ale zamiast prowadzić dialog z ministrami spraw zagranicznych czy sprawiedliwości, uczestniczył w manifestacjach politycznych, a kilka tygodni temu „zapowiedział też publicznie na konferencji prasowej, że jego osobistą ambicją i misją jest monitorowanie Polski”.

Timmermans: KE daje Polsce miesiąc na zmiany i rozwiązanie problemów

- Sądzę więc, że postanowił wykroczyć poza prerogatywy międzynarodowego urzędnika, międzynarodowego biurokraty instytucji europejskiej, i podjąć debatę polityczną, działania polityczne przeciwko Polsce – ocenił Waszczykowski.

d47d6av

UE ma inne kłopoty

- Wciąż mamy jednak nadzieję, że wcześniej czy później będzie możliwość powrotu do dialogu na temat rzeczywistych problemów, a nie tylko rządów prawa w Polsce – powiedział minister, zwracając uwagę, że Unia Europejska ma wiele problemów.

Jak zaznaczył, trzeba się zająć przyszłą transformacją UE, Brexitem czy problemami zewnętrznymi, w tym otwartymi konfliktami wokół Europy. - To są kwestie, na których powinniśmy się skoncentrować, a nie ingerowanie w sytuację polityczną tego czy innego kraju UE – ocenił Waszczykowski.

Timmermans oznajmił w czwartek, że przekazana przez polskie władze odpowiedź na rekomendacje w sprawie praworządności nie rozwiewa wątpliwości KE i że dalsze kroki wobec Polski będą zależały od decyzji kolegium unijnych komisarzy. Dodał, że Komisja Europejska jest bardzo blisko uruchomienia art 7. unijnego traktatu wobec Polski, ale uzależnia ten ruch od propozycji prezydenta Andrzeja Dudy i sytuacji sędziów Sądu Najwyższego.

d47d6av

Podziel się opinią

Share

d47d6av

d47d6av
Więcej tematów