Trwa ładowanie...

Wąsik w oknie więzienia. Pikiety przed zakładami karnymi

Przed zakładami karnymi w Radomiu i Przytułach Starych kolejny dzień odbywają się manifestacje poparcia dla Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. - Jedyną rzeczą, która odróżnia w tym przypadku Białoruś, Rosję czy Polskę, jest to, że nie biją Mariusza i nie ściągają mu paznokci - przekonywała obecna na manifestacji Barbara Kamińska. W Przytułach w oknie więzienia pojawił się na chwilę sam Maciej Wąsik.

W oknie więzienia pojawił się Maciej WąsikW oknie więzienia pojawił się Maciej WąsikŹródło: PAP, fot: Paweł Supernak
d2fknw1
d2fknw1

Mariusz Kamiński przebywa w więzieniu w Radomiu, a Maciej Wąsik w zakładzie w Przytułach Starych. Od kilku dni przed placówkami odbywają się protesty organizowane przez polityków Prawa i Sprawiedliwości.

Przed zakładem w Radomiu pojawili się m.in. posłowie PiS Marek Suski, Jadwiga Wiśniewska czy senator Stanisław Karczewski. Po raz kolejny przemawiała także Barbara Kamińska, żona skazanego byłego szefa MSWiA.

Kamińska skrytykowała słowa Donalda Tuska, który stwierdził, że "nie można z przestępcy zrobić bohatera".

- Ja uważam, że nie można z bohatera zrobić przestępcy i mój mąż jest bohaterem - mówiła.

Skrytykowała także polski system sprawiedliwości i stwierdziła, że Mariusz Kamiński jest więźniem politycznym.

d2fknw1

- Jedyną rzeczą, która odróżnia w tym przypadku Białoruś, Rosję czy Polskę, jest to, że nie biją Mariusza i nie ściągają mu paznokci - mówiła. Stwierdziła nawet, że władza może pociągnąć się do tak radykalnych działań.

Wąsik pojawił się w oknie

W Przytułach Starych pojawili się m.in. posłowie Małgorzata Gosiewska i Paweł Szrot oraz Romualda Wąsik, żona skazanego polityka. W mediach społecznościowych pojawiają się zdjęcia oraz filmy z manifestacji.

Zgromadzeni skandowali imię Macieja Wąsika i krzyczeli "jesteśmy z tobą". W pewnym momencie były wiceszef MSWiA pojawił się w jednym z okien więzienia.

Maciej Wąsik w oknie więzienia PAP
Maciej Wąsik w oknie więzieniaŹródło: PAP, fot: Paweł Supernak

Sprawa Kamińskiego i Wąsika

20 grudnia 2023 roku Sąd Okręgowy w Warszawie skazał prawomocnie Kamińskiego i Wąsika na dwa lata pozbawienia wolności. We wtorek policja zatrzymała obu polityków PiS, później zostali oni osadzeni w zakładach karnych.

d2fknw1

W czwartek prezydent Andrzej Duda przekazał, że zdecydował o wszczęciu postępowania ułaskawieniowego wobec Kamińskiego i Wąsika oraz że wnioskuje do Prokuratora Generalnego, aby zawiesił wykonywanie kary i zwolnił z więzienia obu polityków PiS na czas postępowania.

Minister Adam Bodnar potwierdził, że w piątek rano otrzymał pismo w tej sprawie i wszczął postępowanie.

d2fknw1

Politycy prowadzą w więzieniach protest głodowy. Europoseł PiS Ryszard Czarnecki w Radiu Zet powiedział, że stan Kamińskiego po kilku dniach głodówki "jest bardzo niedobry". - To zagraża być może nawet jego życiu w najbliższej przyszłości, więc to nie jest obszar gry politycznej - mówił.

Czytaj więcej:

d2fknw1

Źródło: WP/Interia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2fknw1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fknw1
Więcej tematów