Zabytkowy tramwaj, wieńce, świece w oknach. Dziś Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu
Główne obchody rozpoczną się o godz. 16.00.
Po raz jedenasty obchodzimy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W wielu miejscach na świecie pomordowanym w czasie II wojny światowej Żydom jest oddawany hołd. Święto przypadające w rocznicę wyzwolenia więźniów obozu Auschwitz-Birkenau ustanowiło w 2005 roku Zgromadzenie Generalne Narodów Zjednoczonych.
W Warszawie główne obchody rozpoczną się o godz. 16.00. przy Pomniku Bohaterów Getta (ul. Ludwika Zamenhofa). W trakcie uroczystości zostaną złożone wieńce i odbędzie się modlitwa ekumeniczna. Podczas apelu pamięci uczestnicy uroczystości będą odczytywali imiona ofiar Holokaustu.
Wieńce, tramwaj i świece
Od 12.00 do 18.00 na obszarze dawnego żydowskiego getta kursować ma historyczny tramwaj z gwiazdą Dawida. Pusty pojazd ma symbolizować tramwaj kursujący w getcie warszawskim. Ma on przypomnieć mieszkańcom stolicy o żydowskich sąsiadach, którzy zginęli w obozach zagłady i w gettach. Tramwaj przejedzie trasą pl. Narutowicza-Filtrowa-Nowowiejska-Marszałkowska-Andersa-Stawki-al. Jana Pawła II-Popiełuszki-Metro Marymont- Popiełuszki-al. Jana Pawła II-Okopowa-Towarowa-pl. Zawiszy-pl. Narutowicza.
W obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu wpisuje się też akcja "Światło pamięci". - Zwracamy się do wszystkich, aby tego dnia, o godz. 18.00 przywołali pamięć o ofiarach Zagłady stawiając w oknie zapaloną świecę. Niczym gorejąca świeca musi płonąć w nas pamięć o tych, którzy tak bardzo cierpieli. Obowiązkiem każdego jest troszczyć się, aby światło pamięci nigdy nie zgasło w naszej świadomości - wzywa Gołda Tencer, dyrektor generalna Fundacji Shalom, współorganizującej obchody wspólnie m.in. ze stołecznym Ratuszem.
W związku z obchodami w Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin" odbędzie się spacer i dyskusja na temat Holokaustu, projekcja filmu i warsztaty dla dzieci i rodziców. Szczegóły znajdziemy na stronach muzeum.
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu uchwaliło w listopadzie 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ. Na datę obchodów wybrano rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau przez wojska sowieckie 27 stycznia 1945 roku.
Według szacunków, podczas drugiej wojny światowej w Europie zginęło sześć milionów Żydów. W ramach polityki niemieckiej III Rzeszy i sojuszników Hitlera wyznawcy judaizmu byli celowo, masowo mordowani. Ginęli w obozach koncentracyjnych, obozach pracy, gettach i podczas egzekucji. Spośród pomordowanych jedną trzecią stanowiły dzieci.
Źródło:PAP/IAR
Zobaczcie też: Dawna Warszawa na pocztówkach [GALERIA]