RegionalneWarszawaZabytkowy komin z ul. Prostej w dawnej Fabryce Norblina

Zabytkowy komin z ul. Prostej w dawnej Fabryce Norblina

Tutaj powstaje Otwarte Muzeum Dawnej Fabryki Norblina

Zabytkowy komin z ul. Prostej w dawnej Fabryce Norblina

26.05.2014 18:34

W piątek 23 maja 2014 roku z poszerzanej ul. Prostej zniknął stary komin. Zabytkowy obiekt z ok. 1924 roku trafił na teren powstającego właśnie Otwartego Muzeum Dawnej Fabryki Norblina .

– Cieszymy się, że komin jest już na naszym terenie. Czekamy na jego oficjalne przekazanie przez ZMID Art Norblin, która udostępni go Fundacji, wtedy będziemy mogli ocenić ostatecznie w jakiej jest kondycji. Po restauracji stanie się on eksponatem przyszłego, interaktywnego Otwartego Muzeum Dawnej Fabryki Norblina w ramach jednej z trzech ścieżek zwiedzania, a będą to: Technologia, Ludzie i Historia. Nasza fundacja, powołana przez inwestora w celu popularyzacji wiedzy o zabytkach techniki dawnej fabryki, posiada już koncepcję ekspozycji i wkrótce przystąpi do dalszego, szczegółowego już etapu prac nad projektem – mówi Artur Setniewski, prezes Fundacji Otwartego Muzeum Dawnej Fabryki Norblina.

Komin stanowił część pieca koksowo-gazowego, w którym podgrzewane były wlewki, z których dzięki prasie 520 ton wytwarzano pręty, kształtki, rury i druty. Komin powstał prawdopodobnie w tym samym okresie co przycięta ostatnio po raz kolejny hala 520t przylegająca do ulicy Prostej, czyli ok. 1924 roku.

Celem projektu ArtNorblin - właściciela terenu Dawnej Fabryki Norblina w Warszawie przy ul. Żelaznej 51/53 - jest rewitalizacja nieruchomości na podstawie projektu stworzonego przez pracownię PRC Architekci. Na terenie dawnej Fabryki Norblina powstanie ponad 61 tys. mkw. powierzchni biurowo-usługowo-handlowo-kulturalnej na poziomach od -1 do +8. Parking znajdzie się na czterech kondygnacjach podziemnych.

Koncepcja rewitalizacji ArtNorblin zakłada* zachowanie 10 budynków oraz 44 kompleksów maszyn wpisanych do rejestru zabytków*. Elementy te po renowacji będą wkomponowane w przyszły projekt. Nowa zabudowa, wycofana od strony ulicy Prostej, powstanie nad zabytkowymi budynkami, tworząc tym samym otwartą przestrzeń skupioną wokół brukowanej głównej uliczki, przy której znajdą się zabytkowe budynki, pasaże, kawiarenki i butiki oraz odnowione maszyny. Te ostatnie będą częścią Otwartego Muzeum Dawnej Fabryki Norblina.

Fundacja, powołana przez inwestora w celu prowadzenia działań w sferze kultury, sztuki i popularyzacji wiedzy o zabytkach poprzemysłowych dawnej fabryki, pracuje obecnie nad koncepcją nowoczesnego muzeum, które opowiadać będzie o przeszłości tego miejsca oraz ludziach z nim związanych.

Historia fabryki

Obszar d. Zakładów Norblina przy ul. Żelaznej 51/53 jest przestrzenią postindustrialną, wyjątkową nie tylko ze względu na przeszłość historyczną, ale również na miejsce w sercu mieszkańców Warszawy. Tradycja zakładów „Norblin” sięga 200 lat. W okresie świetności były one wizytówką polskiego przemysłu, co potwierdzają liczne krajowe i międzynarodowe nagrody. Do zakończenia II wojny światowej, podczas której zakłady zostały silnie zniszczone, produkowano tu słynne platery, później wyroby metalowe. Fabrykę ostatecznie zamknięto w 1982 roku.

Obraz
muzeumzabytkiinwestycje
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)