Wybory 2020. Rafał Trzaskowski: czekają nas wydatki dziesiątek, jeśli nie setek, milionów złotych
Czy budżety polskich miast poradzą sobie z wyzwaniem, jakim jest organizacja wyborów prezydenckich 2020? Na to i inne pytania odpowiadali prezydenci największych polskich metropolii podczas wideokonferencji Unii Metropolii Polskich.
Wybory 2020. Rafał Trzaskowski: wybory prezydenckie 2020 dużym obciążeniem dla samorządów
Podczas czwartkowej wideokonferencji Unii Metropolii Polskich z udziałem Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Poznania, Tadeusza Truskolaskiego, prezydenta Białegostoku i Aleksandry Dulkiewicz, prezydentki Gdańska, Rafał Trzaskowski odniósł się do przygotowań do przeprowadzenia wyborów na prezydenta Polski. Zaznaczył, że ustawa w tej sprawie wciąż jest w parlamencie i trwają nad nią prace w Senacie RP. Wyraził nadzieję, że Elżbieta Witek skonsultuje termin wyborów z samorządami, by umożliwić im odpowiednie przygotowanie komisji wyborczych do sprawnej i bezpiecznej pracy.
Prezydent Trzaskowski zwrócił też uwagę na ogromne koszty przeprowadzenia wyborów, jakie będą musiały ponieść miasta. - Ja wiem, że to wydaje się błahostką, ale sam zakup miliona, czy nawet więcej, długopisów to są koszty rzędu milionów złotych - ocenił. Włodarze wyrazili obawę, że budżety samorządowe mogą, w wyjątkowo trudnym czasie epidemii koronawirusa w Polsce, zostać obciążone kwotą kolejnych dziesiątek, jeśli nie setek milionów złotych.
Padł również komentarz do pomysłu ograniczenia liczby członków poszczególnych komisji wyborczych. Zauważono, że na członkach komisji będą spoczywać dodatkowe obowiązki związane z zapewnieniem bezpieczeństwa sanitarnego w lokalach wyborczych. W związku z tym, ograniczenie liczby ich członków poniżej 5 osób, jak było dotychczas, może sparaliżować pracę komisji.
Kończąc wypowiedź o wyborach prezydenckich, Rafał Trzaskowski, w imieniu Unii Metropolii Polskich, zaapelował do posłów, by przyjęli ewentualne poprawki senackie, które usprawnią i ułatwią proces organizacji wyborów 2020 samorządom.
Prezydenci polskich miast o dalszych losach janosikowego
Prezydenci mówili również o tzw. janosikowym, którego wypłacanie, w obliczu wzmożonych wydatków dla wszystkich samorządów w Polsce, może oznaczać fatalne skutki dla budżetu dla polskich miast. W związku z tym, włodarze miast wchodzących w skład Unii Metropolii Polskich: Aleksandra Dulkiewicz, Jacek Jaśkowiak, Tadeusz Truskolaski i Rafał Traskowski, zwrócili się do rządu o zawieszenie wpłat do budżetu państwa z tytułu janosikowego na okres 2 lat. Zaznaczają przy tym, że wpłaty te obecnie obliczane są dla minionych, dobrych warunków koniunkturalnych, co w sytuacji walki z finansowymi skutkami koronawirusa w Polsce jest dla samorządów olbrzymim obciążeniem.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz także:Galerie bez tłumów. Administratorzy zapewniają, że jest bezpiecznie