RegionalneWarszawaWstrząsające świadectwo z warszawskiego getta. Poznajcie Archiwum Ringelbluma

Wstrząsające świadectwo z warszawskiego getta. Poznajcie Archiwum Ringelbluma

W projekt, który ma upowszechnić wiedzę o tym dramacie, może zaangażować się każdy z nas...

Wstrząsające świadectwo z warszawskiego getta. Poznajcie Archiwum Ringelbluma

Ponad 30 tysięcy stron dokumentów, które są świadectwem hitlerowskich zbrodni będzie można zobaczyć podczas otwieranej w połowie listopada wystawy*„Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”. *

Archiwum Ringelbluma, zwane też Archiwum Getta Warszawskiego, to zbiór liczący 35370 stron, w tym: 746 relacji, dzienników i wspomnień, 380 teczek dokumentów urzędowych, 120 opracowań naukowych, 88 utworów literackich, 76 fotografii i 54 tytuły prasy konspiracyjnej.

Inicjatorem utworzenia archiwum był Emanuel Ringelblum - historyk i badacz relacji polsko-żydowskich. Założona przez niego grupa „Oneg Szabat” czyli „Radość soboty” konsekwentnie dokumentowała i zbierała relacje z życia w getcie a także poza nim. Wstrząsające świadectwa hitlerowskich zbrodni zakopano na terenie getta w metalowych pojemnikach, najpierw w sierpniu 1942 roku, następnie tuż przed likwidacją getta, zimą 1943 roku. Wydobyte po wojnie Archiwum, stanowi unikatowe świadectwo życia i zagłady polskich Żydów w latach 1940-1943.

Oneg Szabat

By upowszechnić wiedzę o tym historycznym skarbie, Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma we współpracy ze Stowarzyszeniem Żydowski Instytut Historyczny rozpoczął Program Oneg Szabat.

Jednym z jego elementów jest wystawa stała w budynku Żydowskiego Instytutu Historycznego „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”, która zostanie otwarta 16 listopada, wydanie kompletnej edycji 36 tomów dokumentów archiwum, także w języku angielskim, digitalizacja całości archiwum i udostępnienie go w internecie, projekty edukacyjne i badawcze, międzynarodowe konferencje i seminaria.

Częścią programu jest także rewitalizacja zabytkowego budynku przy ulicy Tłomackie 3/5, w którym spotykała się i pracowała od 1940 do lata 1942 grupa “Oneg Szabat”, a który obecnie jest siedzibą Żydowskiego Instytutu Historycznego i Stowarzyszenia ŻIH.

Każdy może pomóc zachować pamięć

Po raz pierwszy w historii, zaangażować się w upowszechnienie i upamiętnienie Archiwum Ringelbluma może każdy z nas.

Na stronie www.onegszabat.org , można przekazać darowiznę m.in na konserwację i tłumaczenie archiwum, a także zapoznać się z sylwetkami grupy „Oneg Szabat” i jej historią. Multimedialna strona została stworzona w językach: polskim, angielskim i hebrajskim. Zbiórka pieniędzy potrwa przez rok.

Więcej informacji o Archiwum Ringelbluma oraz grupie „Oneg Szabat”, znaleźć można na stronach internetowych: www.onegszabat.org oraz www.jhi.pl , a także na stronie Oneg Szabat na Facebooku .

Krzysztof Olszewski

Obraz
Obraz
Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)