Warszawscy studenci budują marsjańskiego robota!
W zawodach turnieju ERC będą rywalizować z 32 drużynami z całego świata
03.08.2015 17:11
Studenci Politechniki Warszawskiej oraz Uniwersytetu Warszawskiego budują prototypy łazików marsjańskich, które we wrześniu wystartują w największych w Europie zawodach robotyczno-kosmicznych.
European Rover Challenge (w skrócie ERC) to prestiżowe zawody robotów marsjańskich, skonstruowanych przez zespoły studentów. Zawody odbędą się w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu k. Chęcin (województwo świętokrzyskie) w dniach 5-6 września 2015 r.
Zadaniem stojącym przed zawodnikami jest zaprojektowanie i budowa łazika marsjańskiego, który weźmie udział w pięciu konkurencjach terenowych, polegających m.in. na pobraniu próbki gleby. Oceną konkursu zajmą się specjaliści z sektora kosmicznego, w tym Harrison Schmitt - wybitny geolog-profesor uniwersytecki i były astronauta NASA, który uczestniczył w misji Apollo 17. Wspierać go będą polscy specjaliści w dziedzinie teledetekcji, nawigacji satelitarnej czy geologii planetarnej.
Warszawę reprezentować będą dwie grupy studentów. Pierwsza ze Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej oraz druga, z Koła Turnieju Fizyków UW. Oba zespoły zostały oficjalnie zakwalifikowane do zawodów i będą rywalizować z 32 drużynami z całego świata, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Turcji, Bangladeszu czy Indii.
- W ostatnim czasie wszystkie wysiłki skupione są na samej konstrukcji i filmie promującym. Na chwilę obecną łazik jeździ (choć zawieszenie nie jest jeszcze w wersji finalnej), ma działające ramię i może być sterowany zdalnie - mówi Maciej Bartylak z 8-osobowej drużyny z Uniwersytetu Warszawskiego . - Pracujemy nad większą samodzielnością robota, za którą przyznawane są dodatkowe punkty. Wyciągamy błędy z poprzednich edycji i w tym roku chcemy zaprezentować się jak najlepiej, eliminując wszystkie niedoskonałości - zaznacza w swojej wypowiedzi Ewelina Zaremba z Politechniki Warszawskiej.
ERC to nie tylko zawody robotów marsjańskich. Oprócz konstrukcji studenckich na dodatkowym torze swoje zastosowanie zaprezentują profesjonalne roboty, wykorzystywane przez wojsko czy policję. W strefie pokazów naukowo-technologicznych zaplanowano m.in. start rakiety, warsztaty robotyczne oraz prezentację humanoida NAO-robota, który chodzi, rozmawia i reaguje na otoczenie.
W ramach spotkania z gośćmi specjalnymi, zorganizowana zostanie również wideo konferencja z Andy Weirem, autorem powieści Marsjanin, na podstawie której realizowany jest film w reżyserii Ridleya Scotta i główną rolą Matta Damona.
Przeczytajcie też: Uczelnie zarabiają na rekrutacji? "Nie*powinno być tej opłaty"*