Trwa ładowanie...

Warszawa. Wiceprezydent Paweł Rabiej o reprywatyzacji

We wtorek odbył się briefing prasowy wiceprezydenta Warszawy Pawła Rabieja w sprawie reprywatyzacji w stolicy. Rabiej komentował działania podjęte w tym zakresie przez ratusz i samego Rafała Trzaskowskiego.

Warszawa. Wiceprezydent Paweł Rabiej o reprywatyzacjiŹródło: PAP
dnt0gdx
dnt0gdx

Warszawa. Ustawa reprywatyzacyjna do poprawy

Klub PiS złożył w sejmie projekt nowelizacji ustawy reprywatyzacyjnej, jego celem ma być usprawnienie procesu wypłaty odszkodowań lokatorom pokrzywdzonym w wyniku reprywatyzacji warszawskich kamienic. Nowela zakłada odebranie warszawskiemu ratuszowi możliwości zaskarżenia decyzji komisji weryfikacyjnej o przyznaniu odszkodowania.

- W związku z tym, że środki są przeniesione do Funduszu Reprywatyzacji, m.st. Warszawa traci interes prawny do kwestionowana decyzji (o odszkodowaniach i zadośćuczynieniach) wobec mieszkańców. A skutkiem utraty tego interesu prawnego jest konieczność umorzenia postępowań sądowych wniesionych w związku ze sprzeciwem m.st. Warszawy - powiedział podczas konferencji prasowej Sebastian Kaleta z klubu PiS

Założenia nowej ustawy reprywatyzacyjnej zaprezentowała również Lewica. W tym przypadku mowa jednak o całkowicie nowej ustawie, która zdaniem polityków Lewicy nie jest tak wybiórcza, jak projekt złożony przez posłów PiS.

Warszawa. Paweł Rabiej o reprywatyzacji i dziurawej ustawie

We wtorek głos w sprawie nowego projektu partii rządzącej zabrał wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej. W jego opinii PiS traktuje ustawę reprywatyzacyjną, jak kiełbasę wyborczą i o pokrzywdzonych lokatorach przypomina sobie wyłącznie przed wyborami.

Zobacz też: Wybory 2020. Władysław Kosiniak-Kamysz: moja żona jest głosem kobiet

Rabiej zaznaczył, że PiS nie był zainteresowany wprowadzeniem do ustawy poprawki, którą w 2018 roku zgłaszał, wówczas poseł, Rafał Trzaskowski. Trzaskowski zwracał uwagę na wadliwe zapisy ustawy, przez które sądy będą unieważniać decyzje komisji weryfikacyjnej o odszkodowaniach. W tym samym roku do laski marszałkowskiej wpłynęła również propozycja ustawy, która naprawiała wady poprzedniego aktu prawnego. Poprawka Trzaskowskiego została odrzucona, a ustawa nie wzbudziła zainteresowania PiS.

dnt0gdx

Zastępca Rafała Trzaskowskiego przypomniał też, że warszawski ratusz wysyłał do kancelarii premiera, do Jarosława Kaczyńskiego i do prezydenta pismo, w którym padły trzy konkretne propozycje rozwiązania problemów prawnych, jakie stwarza dotychczasowa ustawa reprywatyzacyjna. Rabiej podkreślił, że do dziś urząd nie otrzymał żadnej odpowiedzi.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dnt0gdx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnt0gdx
Więcej tematów