RegionalneWarszawaWarszawa. Serwis internetowy ma ułatwić zarządzanie zielenią

Warszawa. Serwis internetowy ma ułatwić zarządzanie zielenią

Władze Warszawy wprowadzają internetową inwentaryzację drzew rosnących w stolicy. Serwis ma ułatwić zarządzanie zielenią. Trwają też prace nad Kartą Praw Drzew. Będą w niej zawarte standardy kontroli, pielęgnacji i realizacji inwestycji w pobliżu drzew.

Warszawa. Serwis internetowy ma ułatwić zarządzanie zielenią
Źródło zdjęć: © East News

W Warszawie znajduje się około dziewięć milionów drzew. Duża część została posadzona tuż po wojnie. Wiele z nich nie jest w najlepszej kondycji.

W ubiegłym roku ogrodnicy z Zarządu Zieleni posadzili dodatkowo ok. 130 tysięcy drzew. To o wiele więcej niż w 2018 r. Wówczas posadzono ich 30-40 tysięcy.

Jak mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy, „cyfryzacja pozwala nam lepiej zarządzać warszawskim drzewostanem”.

Mapa Koron Drzew

Mapa Koron Drzew opisuje rozmieszczenie i zasięg koron drzew. Można w niej sprawdzić m.in. powierzchnię drzew i krzewów, wysokości drzew, ich gatunki oraz przebarwienie liści i kondycję biologiczną roślin.

Mapa służy do kontroli stanu zdrowia zieleni oraz przestrzennego planowania inwestycji. Na jej podstawie można m.in. zauważyć, że drzewa rosnące na miejskich podwórkach czy w parkach są zdrowsze niż te w pobliżu ulic.

- Mapa Koron Drzew umożliwi nam podejmowanie racjonalnych decyzji. Na jej podstawie można określić na przykład, gdzie są pilnie potrzebne dodatkowe nasadzenia – dodaje Glusman.

Mapa funkcjonuje już w pełni dla północnej części Warszawy. Do końca 2020 r. będzie można w niej sprawdzić stan drzewostanu dla całego miasta.

Osiem praw każdego drzewa

Ujednolicenie metodologii monitorowania stanu drzew umożliwi dokument zwany Kartą Praw Drzew. Zawiera on osiem praw każdego drzewa: do życia, do przestrzeni, do warunków umożliwiających prawidłowy wzrost, do tego, by proces inwestycyjny nie wpływał negatywnie na jego trwanie, do czystego środowiska, do życia w grupach, do istnienia jako złożona całość ekosystemu i do opieki.

Zasady Karty Praw Drzew zawierają instrukcję dokonywania przeglądów drzew w Warszawie i nadawania im klas ryzyka. Klasy ryzyka określą, jak często dane drzewo powinno być monitorowane.

Dokument będzie zawierał wymagania poprawiające warunki siedliskowe zwierząt, wpływające na żywotność drzew oraz zwiększające ich bezpieczeństwo. Będą w nim zawarte standardy inwestycyjne, projektowe i warunki udostępniania terenu czy ochrony zieleni podczas robót budowlanych.

Karta Praw Drzew obecnie jest jeszcze redagowana. W najbliższych tygodniach będzie nad nią głosować Rada m.st. Warszawy.

Przygotowano też wewnętrzną aplikację do inwentaryzacji drzew - platformę „Mo-Drzew”. Do niej wprowadzane będą informacje z bieżących przeglądów. Na ich podstawie przygotowywane będą diagnozy stanu zieleni wysokiej, klasy ryzyka dla danego drzewa czy parametry i terminy wykonania kolejnego przeglądu. Częstotliwość kontroli zależy od wieku, kondycji zdrowotnej i lokalizacji drzewa.

Mieszkańcy mogą korzystać z unowocześnionej wersji strony "Wiem o wycince". Infrastruktura systemu działa już dla całego miasta. Na początku wypróbują ją dzielnice, które zgłosiły się do pilotażu. Informacje o wycinkach widnieją już dla terenów zarządzanych przez Zarząd Zieleni. Każdy może zapoznać się z wnioskami o wycinkę, decyzjami oraz ekspertyzami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

drzewawycinka drzewwładze lokalne
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)