Trwa ładowanie...

Warszawa. Duża akcja policji na stołecznych ulicach. Więcej patroli w całym kraju

"Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego" - to hasło akcji, którą policja prowadzi w czwartek, 14 listopada na ulicach Warszawy i w całym kraju.

Warszawa. Duża akcja policji na stołecznych ulicach. Więcej patroli w całym krajuŹródło: East News, fot: Piotr Kamionka/REPORTER
d3hf7v3
d3hf7v3

14 listopada policjanci w Warszawie i wielu innych miastach kraju prowadzą kontrole w ramach akcji "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". O czyje bezpieczeństwo chodzi przede wszystkim? Pieszych i rowerzystów.

Policja podkreśla, że będzie zawracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.

Czwartkowa akcja jest organizowana w tym roku już po raz jedenasty. Policja szczególną uwagę zwraca na zachowania kierowców wobec pieszych i rowerzystów. Funkcjonariusze przyglądają się przejściom dla pieszych oraz przejazdom dla rowerzystów na ruchliwych drogach

Policjanci zauważają, że bezpieczeństwo rowerzystów i pieszych jest na wyższym poziomie niż rok temu.

d3hf7v3

"Obydwie grupy uczestników ruchu drogowego brały udział w mniejszej liczbie wypadków. Co za tym idzie mniej osób zostało rannych a co najważniejsze, mniej poniosło śmierć. Mimo wszystko należy przypomnieć, że piesi to grupa niechronionych uczestników ruchu drogowego najbardziej zagrożona wypadkami" - czytamy w komunikacie policji.

Szymon Hołownia kandydatem na prezydenta? Bartłomiej Sienkiewicz studzi emocje

Funkcjonariusze przestrzegają jednak, że znaczna część zdarzeń związanych z potrąceniem pieszego ma miejsce na przejściach dla nich przeznaczonych. "A właśnie takie miejsca powinny gwarantować im bezpieczne przekroczenie jezdni" - dodają służby.

d3hf7v3

Kierowcy, którzy zbliżają się do przejścia dla pieszych, powinni zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Jeśli skręcają, mają obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.

Kierującemu pojazdem zabrania się w szczególności:

- wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;

d3hf7v3

- omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Policja apeluje również do pieszych i rowerzystów o rozwagę i używanie elementów odblaskowych w trosce o własne bezpieczeństwo nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach, także w obszarze zabudowanym. To zwiększa widoczność pieszego nawet kilkukrotnie.

Ponadto, ze względu na porę roku, dni stają się coraz krótsze - wcześniej robi się ciemno. Dlatego też szczególnie w okresie jesienno-zimowym należy zadbać o bycie widocznym na drodze.

Źródło: policja.gov.pl

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3hf7v3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hf7v3
Więcej tematów