Trwa ładowanie...

W Dniu Ziemi posprzątają pod wodą

W niedzielę 22 kwietnia odbędzie się nurkowe sprzątanie Glinianki w Gołkowie pod Piasecznem. ZDJĘCIA

W Dniu Ziemi posprzątają pod wodą
d4efwma
d4efwma

Zbiórka o godzinie 11:00. W planie jest jedno nurkowanie połączone ze sprzątaniem podwodnym zbiornika. Będą zapewnione worki raszlowe. Ponadto każdy płetwonurek, który 22 kwietnia weźmie udział w sprzątaniu Glinianek w Gołkowie otrzyma kupon na bezpłatne nabicie butli w sklepie Decathlon Targówek. Nad bezpieczeństwem czuwać będzie ekipa X-Divers wpierana przez Safe Water Associacion.

Jednocześnie będzie się odbywało sprzątanie linii brzegowej w ramach Akcji "Posprzątajmy razem naszą okolicę".

Obecna na miejscu ekipa Bee Green zorganizuje zajęcia animacyjne i ekologiczne dla dzieci i dorosłych.

Co to jest Cegielnia Gołków?

Cegielnia w Gołkowie zaznaczona była na mapie wojskowej już w 1839 roku. W okresie poprzedzającym wybuch I wojny światowej na wyposażenie zakładu składały się m.in.: maszyna parowa o mocy 100 koni, kocioł parowy 80 m3, dwie duże i jedna mała prasa, dwie pary walców, dwie pompy parowe, 9500 ramek do suszenia dachówek, miech i narzędzia kowalskie.

d4efwma

W 1901 roku do Cegielni poprowadzono bocznicę od głównej linii kolejki wąskotorowej Warszawa-Góra Kalwaria. Linię wąskotorową z Piaseczna przedłużono do Grójca w okresie od 1911 roku do wiosny 1914 roku. Wówczas w Gołkowie wyznaczono przystanek i zbudowano murowany budynek stacji. Pas gruntu pod budowę stacji wykupiło Towarzystwo Akcyjne Warszawskich Kolei Podjazdowych. Na Glinianki w Gołkowie składa się 5 zbiorników: Bagierek (kąpielowe), Koparka, Zdrój i inne.

W 1911 roku wydzielono ją jako osobną nieruchomość.

d4efwma
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4efwma
Więcej tematów