Trwa ładowanie...

Teatr Powszechny o "Klątwie": wolność twórczości jest zagwarantowana w Konstytucji

Zdaniem przedstawicieli teatru spektakl jest jedynie wizją artystyczną. Ponadto jest przeznaczony tylko dla dorosłych.

Teatr Powszechny o "Klątwie": wolność twórczości jest zagwarantowana w Konstytucji
d3zxk0s
d3zxk0s

Teatr Powszechny opublikował oficjalne oświadczenie w sprawie spektaklu "Klątwa". Zdaniem przedstawicieli teatru, wolność twórczości jest zagwarantowana w Konstytucji.

Przypomnijmy, że sztuka wystawiana od 18 lutego w warszawskim Teatrze Powszechnym wywołuje spore kontrowersje w mediach społecznościowych. Pojawiają się w niej sceny seksu oralnego z figurą Jana Pawła II, a także nawiązania do katastrofy smoleńskiej i aborcji.

Jak twierdzą przedstawiciele Teatru Powszechnego sceny zaprezentowane w "Klątwie" są jedynie odzwierciedleniem wizji artystycznej. - Należy pamiętać, że tego, co pokazywane jest w ramach przedstawienia teatralnego, nie można traktować jako działań czy zdarzeń dziejących się rzeczywiście - twierdzi Mateusz Węgrzyn, rzecznik Teatru Powszechnego .

Wolność gwarantuje Konstytucja

Teatr zwraca również uwagę na wolność, jaką gwarantuje Konstytucja. - Przypominamy, że wolność twórczości artystycznej jest zagwarantowana w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Jednocześnie prosimy o niedokonywanie manipulacji treścią przedstawienia, w szczególności oświadczamy, iż nieprawdą jest, że podczas spektaklu odbywa się zbiórka pieniędzy na zabójstwo Jarosława Kaczyńskiego. Jest to niczym nieuzasadnione przeinaczenie będące efektem tego, że o spektaklu wypowiadają się osoby, które go nie widziały - tłumaczy rzecznik w przesłanym oświadczeniu.

Teatr podkreśla również, że widzowie są uprzedzani o charakterze spektaklu na stronie internetowej teatru, w repertuarach oraz przy kasie biletowej i podczas rezerwacji. - Spektakl przeznaczony tylko dla widzów dorosłych. Zawiera sceny odnoszące się do zachowań seksualnych i przemocy, a także tematyki religijnej, które pomimo ich satyrycznego charakteru mogą być uznane za kontrowersyjne - tłumaczy Węgrzyn.

d3zxk0s

PiS: "To rynsztok"

Spektakl "Klątwa" wywołał duże oburzenie wśród wielu środowisk. Sprawę skomentowały m.in. władze Prawa i Sprawiedliwości. - To rynsztok i pogwałcenie zasad kultury - powiedziała Beata Mazurek, rzeczniczka PiS.

Do spektaklu odniosła się też Konferencja Episkopatu Polski. Zdaniem rzecznika KEP, "Klątwa" jest bluźnierstwem. - Podczas spektaklu dokonuje się publiczna profanacja krzyża, przez co ranione są uczucia religijne chrześcijan, dla których krzyż jest świętością - stwierdził ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik KEP.

Poniżej publikujemy całość oświadczenia przesłanego przez Teatr Powszechny:

Oświadczenie ws. spektaklu „Klątwa” w reż. Olivera Frljicia

Informujemy, że spektakl „Klątwa” w reż. Olivera Frljicia jest integralną całością, a wszelkie sceny są jedynie odzwierciedleniem wizji artystycznej. Spektakl ma na celu pokazanie różnych ideologicznych postaw i oddanie głosu różnym stanowiskom, dlatego powinien być analizowany jako całościowa wizja artystyczna, a nie jako zbiór oderwanych od siebie scen pozbawionych kontekstu. Należy również pamiętać, że tego, co pokazywane jest w ramach przedstawienia teatralnego, nie można traktować jako działań czy zdarzeń dziejących się rzeczywiście.

d3zxk0s

Przypominamy, że wolność twórczości artystycznej jest zagwarantowana w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Jednocześnie prosimy o niedokonywanie manipulacji treścią przedstawienia, w szczególności oświadczamy, iż nieprawdą jest, że podczas spektaklu odbywa się zbiórka pieniędzy na zabójstwo Jarosława Kaczyńskiego. Jest to niczym nieuzasadnione przeinaczenie będące efektem tego, że o spektaklu wypowiadają się osoby, które go nie widziały.

Zwracamy również uwagę, że do wszystkich widzów od dłuższego czasu kierujemy następujący komunikat (dostępny na stronie internetowej teatru, w repertuarach oraz przy kasie biletowej i podczas rezerwacji): „Spektakl przeznaczony tylko dla widzów dorosłych. Zawiera sceny odnoszące się do zachowań seksualnych i przemocy, a także tematyki religijnej, które pomimo ich satyrycznego charakteru mogą być uznane za kontrowersyjne. Wszelkie sceny przedstawione w spektaklu są odzwierciedleniem wyłącznie wizji artystycznej. W spektaklu wykorzystywane są również głośna muzyka i efekt stroboskopowy (światło pulsujące z dużą częstotliwością). Osoby wrażliwe na ten rodzaj oświetlenia prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności”.

Ponadto, informujemy, że Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie (dalej „Teatr Powszechny”) jest podmiotem wyłącznie uprawnionym z tytułu praw autorskich do wystawianego w nim spektaklu „Klątwa” w reżyserii Olivera Frljicia. Jednocześnie informujemy, że rozpowszechnianie materiałów wideo zawierających fragmenty spektaklu „Klątwa”, które zostały wykonane w sposób nielegalny, będzie stanowiło naruszenie praw autorskich Teatru Powszechnego. W związku z tym uprzedzamy, że w przypadku rozpowszechniania jakichkolwiek nielegalnych materiałów przedstawiających fragmenty spektaklu „Klątwa”, Teatr Powszechny podejmie wszelkie działania prawne w celu ochrony przysługujących mu praw autorskich.

d3zxk0s

Teatr Powszechny w Warszawie

d3zxk0s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zxk0s
Więcej tematów