RegionalneWarszawaTak będzie wyglądał pomnik gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego

Tak będzie wyglądał pomnik gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego

Wiemy, jak będzie wyglądał pomnik gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego, który za kilka tygodni zostanie odsłonięty w jednym z warszawskich parków.

Tak będzie wyglądał pomnik gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego
Źródło zdjęć: © Forum | Joanna Borowska
Natalia Durman

Pomnik zostanie odsłonięty 2 sierpnia o godz. 11 w parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego. W siedzibie Związku Powstańców Warszawskich pokazano, jak będzie wyglądał.

Po tym, jak Rada Warszawy wyraziła zgodę na budowę, trwała zbiórka funduszy. Organizowała ją Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego. Potrzeba było 50 tysięcy złotych. W czwartek poinformowano, że "najwięksi deweloperzy" przekazali 220 tys. zł na budowę.

Generał Zbigniew Ścibor-Rylski zmarł 3 sierpnia 2018 r. w wieku 101 lat. Został pochowany na Starych Powązkach w Warszawie w rodzinnym grobie, w którym spoczęła wcześniej jego żona. Na uroczystościach pogrzebowych zabrakło najważniejszych przedstawicieli państwa - prezydenta, premiera i ministra obrony narodowej. Rząd reprezentował szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski.

Ścibor-Rylski był żołnierzem Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Polesie" gen. Franciszka Kleeberga, Armii Krajowej, uczestnikiem Powstania Warszawskiego. W 1984 r. został jednym z członków Obywatelskiego Komitetu Obchodów 40. Rocznicy Powstania Warszawskiego, należał także do grupy inicjatywnej utworzenia Muzeum Powstania Warszawskiego. Później był w składzie Rady Honorowej Budowy Muzeum. W 1990 r. został prezesem Związku Powstańców Warszawskich. Był także sekretarzem Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari. W 2005 r. otrzymał awans na generała brygady.

W 2009 r. Ścibor-Rylski został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Poza tym był wielokrotnie odznaczany m.in. Krzyżem Wojennym Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą "Polonia Restituta".

Instytut Pamięci Narodowej podejrzewał go o współpracę z komunistyczną bezpieką.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)