Trwa ładowanie...

Gen. Zbigniew Ścibor-Rylski na celowniku. IPN nie daje za wygraną

Instytut Pamięci Narodowej podejrzewa 101-letniego bohatera Powstania Warszawskiego i uczestnika kampanii wrześniowej o współpracę z komunistyczną bezpieką.

Gen. Zbigniew Ścibor-Rylski na celowniku. IPN nie daje za wygranąŹródło: Agencja Gazeta, fot: Bartosz Bobkowski
d240pzx
d240pzx

Śledczym z IPN nie spodobała się marcowa relacja "Faktu" z urodzin Ścibora-Rylskiego, w której napisano, że solenizant jest w dobrej formie.

Oddziałowe biuro lustracyjne IPN w Warszawie złożyło w sądzie wniosek o jego lustrację już w lutym 2016 r. Z uwagi na stan zdrowia generała, postępowanie lustracyjne w listopadzie 2016 r. zawieszono.

IPN nie dał jednak za wygraną. Jak ustalił "Fakt", co najmniej dwukrotnie starał się wznowić zawieszoną sprawę. Pierwszy wniosek, z września 2017 r., sąd odrzucił. Drugi trafił na wokandę niedawno, bo w marcu 2018 r.

W obu przypadkach IPN domagał się dokładnego przebadania 101-latka, by potwierdzić, że stan zdrowia rzeczywiście nie pozwala mu bronić się przed oskarżeniami o współpracę z Urzędem Bezpieczeństwa.

d240pzx

Skąd taka gorliwość? "OBL w Warszawie nie skierowało wezwania gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego do stawienia się w tutejszym Biurze. OBL w Warszawie nie posiada informacji na temat aktualnego stanu zdrowia generała" - poinformował "Fakt" rzecznik IPN. Jak czytamy: "o wniosku z marca zapomniał wspomnieć...".

IPN mówi co innego

IPN odpiera zarzuty. W przesłanym nam komentarzu podkreśla, że "Oddziałowe Biuro Lustracyjne w Warszawie nigdy nie kierowało do Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie wniosku o podjęcie zawieszonego postępowania lustracyjnego wobec gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego", a "powodem zawieszenia przez Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie postępowania lustracyjnego wobec w/w lustrowanego był zły stan zdrowia Zbigniewa Ścibora-Rylskiego uniemożliwiający mu uczestniczenie w postępowaniu lustracyjnym".

"W dniu 14 września 2017 r. prokurator Oddziałowego Biura Lustracyjnego w Warszawie skierował do Sądu wniosek o przeprowadzenie badań sądowo-lekarskich Zbigniewa Ścibora-Rylskiego na okoliczność ustalenia stanu zdrowia lustrowanego oraz stwierdzenia czy stan ten pozwala w/w na uczestniczenie w postępowaniu lustracyjnym. Kolejny wniosek o przeprowadzenie badań sądowo-lekarskich lustrowanego na te same okoliczności został przez prokuratora Oddziałowego Biura Lustracyjnego w Warszawie skierowany do Sądu w dniu 23 marca 2018 r." - czytamy.

IPN podkreśla, że obowiązek skierowania wniosków o przeprowadzenie badań sądowo-lekarskich (zmierzających do ustalenia czy w dalszym ciągu istnieją podstawy do zawieszenia postępowania) wynika z przepisów Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 7 kwietnia 2016 r. "Cytowany przepis nakłada na prokuratora obowiązek okresowego sprawdzania czy przyczyny zawieszenia postępowania w dalszym ciągu trwały i z tego powodu kierowane były do Sądu wnioski o przeprowadzenie badań lustrowanego gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego" - tłumaczy IPN.

d240pzx

Gen. Zbigniew Ścibor-Rylski jest prezesem Związku Powstańców Warszawskich. W 2009 r. został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: „Nie depczemy konstytucji - prezydencki minister”

d240pzx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d240pzx
Więcej tematów