Święto Wojska Polskiego. Sprawdź, co będzie można zobaczyć podczas defilady?
W środę od godziny 13 do 15 przez Wisłostradę przejdzie defilada. - W paradzie weźmie udział ponad tysiąc żołnierzy, 200 najważniejszych wojskowych pojazdów, a na niebie przelot wykona ponad 100 samolotów i śmigłowców - zapowiedział Mariusz Błaszczak, szef MON-u.
W tym roku, w święto Wojska Polskiego i 98. rocznicę Bitwy Warszawskiej, wojskowa defilada będzie poruszać się po nowej trasie: po „Wisłostradzie” wzdłuż bulwarów na zachodnim brzegu Wisły.
- Formacje biorące udział w defiladzie zgrupują się na odcinku od skrzyżowania z ulicą Krasińskiego do Mostu Gdańskiego. Przemarsz wojsk i przejazd pojazdów rozpocznie się na skrzyżowaniu z ulicą Sanguszki, a zakończy na skrzyżowaniu z ulicą Karową - ogłosiło Ministerstwo Obrony Narodowej.
Główny punkt parady będzie przy parku fontann wodnych, gdzie defiladę przyjmie prezydent Andrzej Duda, Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej oraz przedstawiciele Sejmu i Senatu, rządu, w tym premier Mateusz Morawiecki.
Defilada naziemna będzie składać się z trzech części:
- Rozpocznie się przemarszem 16 pododdziałów reprezentacyjnych Rodzajów Sił Zbrojnych i wojskowych uczelni z pocztami sztandarowymi, po których defilować będzie 60 samodzielnych pocztów sztandarowych jednostek Sił Zbrojnych RP.
- Następnie przejdą żołnierze amerykańscy, brytyjscy, rumuńscy i chorwaccy z Batalionowej Grupy Bojowej NATO stacjonującej w Orzyszu.
- Defiladę pieszą zakończą pododdziały i poczty sztandarowe organizacji proobronnych, klas mundurowych, Szwadronu Kawalerii WP oraz Orkiestry Reprezentacyjnej WP.
Przeczytaj też: Święto Wojska Polskiego 2018 i Bitwa Warszawska 1920. Sprawdź, utrudnienia w Warszawie
*Defilada pojazdów: * składać będzie się łącznie z około dwustu pojazdów kołowych i gąsienicowych.
*Defilada historyczna: * weźmie udział ponad 900 rekonstruktorów z różnych epok. Około 650 rekonstruktorów pieszych i ok. 260 konnych w pięciu kolumnach marszowych zaprezentuje: wczesne średniowiecze, średniowiecze, wiek XVII, wiek XIX – okres powstań narodowych oraz wiek XX.
Defilada lotnicza: udział wezmą jednostki Sił Powietrznych i lotnictwa Wojsk Lądowych. Przelot wzdłuż Wisły wykona około 100 samolotów i śmigłowców. Rozpocznie ją przelot 6 samolotów zespołu akrobacyjnego Biało – Czerwone Iskry, a zakończy przelot samolotów G550 oraz B737 do transportu najważniejszych osób w państwie, eskortowanych przez samoloty F-16 Jastrząb.
MON podpowiada, że defiladę lotniczą najlepiej obserwować z wybrzeża Wisły pomiędzy mostami Gdańskim i Śląsko - Dąbrowskim.
Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl