Rozlicz PIT i odbierz hologram
Można skorzystać z uproszczonej procedury
- Wszystkich mieszkańców Warszawy, którzy jeszcze nie rozliczyli podatku dochodowego od osób fizycznych za ubiegły rok, zachęcam do tego by zrobić to w stołecznym urzędzie skarbowym. - poinformowała dziś Hanna Gronkiewicz-Waltz. - A po rozliczeniu zapraszam po hologram Karty warszawiaka . - dodała prezydent Warszawy.
Osoby mieszkające w Warszawie, które chcą wyrobić sobie Kartę warszawiaka lub Kartę młodego warszawiaka i rozliczyły podatek dochodowy od osób fizycznych za 2013 r. nie muszą czekać, aż ich dane pojawią się w bazie Ministerstwa Finansów lub zostaną w niej zweryfikowane. Mogą skorzystać z krótszej procedury.
Osoby, które rozliczyły się już w urzędzie, mogą zgłosić się do jednego z Wydziałów Obsługi Mieszkańców urzędów dzielnicy lub Punktów Obsługi Pasażerów ZTM z poświadczoną przez urząd skarbowy właściwy dla miejsca zamieszkania pierwszą stroną formularza PIT. Poświadczoną, czyli zawierającą prezentatę (pieczątkę urzędu). Po wypełnieniu i złożeniu wniosku otrzymają hologram „od ręki”. W przypadku wniosku rodzinnego, należy pamiętać o jego podpisaniu przez wszystkich pełnoletnich członków rodziny. Małżonkowie rozliczający się wspólnie muszą wpisać (oboje) warszawski adres zamieszkania.
Natomiast osoby rozliczające się przez Internet, po rozliczeniu podatku mogą zgłosić się do POP lub WOM z wydrukowaną pierwszą stroną formularza PIT zawierającą adres zamieszkania oraz z wydrukowanym UPO, czyli wygenerowanym przez system Ministerstwa Finansów Urzędowym Poświadczeniem Odbioru. Wtedy również otrzymają hologram „od ręki” (po wypełnieniu wniosku).
Osoby zameldowane poza Warszawą, ale faktycznie mieszkające w stolicy i w niej się rozliczające z podatku dochodowego od osób fizycznych - w formularzu PIT powinny wpisać warszawski adres zamieszkania i zeznanie roczne skierować do warszawskiego urzędu skarbowego (właściwego dla miejsca zamieszkania).
Dlaczego powinniśmy płacić podatek dochodowy w miejscu, gdzie faktycznie mieszkamy?Ponieważ tak mówią przepisy, ale co najważniejsze, wówczas wraca on do nas poprzez lepiej funkcjonujące miasto. Obecnie w Warszawie zameldowanych jest ponad 1,7 mln osób, jednak mieszka tu i pracuje znacznie więcej ludzi. Część z nich codziennie korzysta z warszawskich dróg, komunikacji miejskiej, infrastruktury i usług zdrowotnych, edukacyjnych, kulturalnych i sportowych, nie dorzucając się do kosztów ich utrzymania.
Od jednej osoby płacącej podatek w Warszawie do kasy miasta wpływa średnio 3 tys. zł, a wszystkie podatki dochodowe od wszystkich warszawskich podatników to aż 1/3 całego dochodu miasta. Za te pieniądze Warszawa może funkcjonować i rozwijać się dla swoich mieszkańców. Dzięki tym środkom działają szkoły, przedszkola i żłobki, różne instytucje kulturalne, takie jak teatry i muzea mogą realizować ciekawy program; jeżdżą autobusy, tramwaje, metro oraz Szybka Kolej Miejska. Pieniądze z podatków pomogły wybudować Centrum Nauki Kopernik, most Marii Skłodowskiej-Curie, a teraz wspierają budowę II linii metra oraz wiele innych inwestycji.
Osoby posiadające Kartę Warszawiaka lub Kartę Młodego Warszawiaka, oprócz zniżek na bilety komunikacji miejskiej, od 2014 roku mogą korzystać również z innych ulg i zniżek, przyznanych przez przedsiębiorców, organizacje pozarządowe, instytucje i podmioty gospodarcze. Zobaczcie katalog zniżek dla posiadacza Karty