RegionalneWarszawaPowstanie mobilna łaźnia dla warszawskich bezdomnych. Start w grudniu

Powstanie mobilna łaźnia dla warszawskich bezdomnych. Start w grudniu

Szacuje się, że na terenie Warszawy żyje od 400 do nawet 800 bezdomych osób

Powstanie mobilna łaźnia dla warszawskich bezdomnych. Start w grudniu

20.11.2016 17:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Samorządy i organizacje pozarządowe przygotowują się do zimy, aby ochronić osoby bezdomne przed chłodem. W Warszawie pracują już streetworkerzy, którzy są przeszkoleni do udzielania pomocy ludziom bez dachu nad głową.

Kamiliańska Misja Pomocy Społecznej potrzebuje teraz butów dla bezdomnych mężczyzn z pensjonatu "Św. Łazarz" w warszawskim Ursusie. Prowadzi zbiórkę. W pensjonacie mieszkają osoby bezdomne z różnych stron Polski. Joanna Dolińska-Dobek z biura pomocy i projektów społecznych Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy informuje, że w grudniu stolica zamierza uruchomić mobilną łaźnię dla osób bezdomnych. - Zgłoszenia do konkursu dla organizacji pozarządowej, która podejmie się prowadzenia takiej łaźni jest ogłoszony. Oferty można składać do 28 listopada w naszym biurze - mówi.

Umiera 100 osób rocznie

Także * strażnicy miejscy* ruszą z drugą już edycją wspólnej akcji z Caritas Polska. Jesienią i zimą ubiegłego roku pomagali bezdomnym pod hasłem „Trochę ciepła dla bezdomnego”. Rozdawali gorące posiłki i suchy prowiant przebywającym poza schroniskami, pozbawieni dachu nad głową mogli też liczyć na ciepłe koce, odzież czy obuwie zakupione ze środków organizacji charytatywnej. Łącznie udało się pomóc ponad 400 osobom przebywającym poza ośrodkami noclegowymi.

W tym sezonie akcja odbędzie się pod hasłem „Dzień dobry, czy wszyscy żyją?” – w nawiązaniu do słów, jakie na ogół wypowiadają strażnicy podczas wizyt w miejscach zamieszkanych przez bezdomnych. Co najmniej do końca lutego 2017 patrole Straży Miejskiej będą dostarczać potrzebującym posiłki i pomoc materialną. Dołączą do nich studenci Ratownictwa Medycznego, którzy w miarę potrzeb będą udzielać niezbędnej pomocy zdrowotnej.

Jesień i zima to czas najbardziej niebezpieczny dla zdrowia i życia osób bezdomnych przebywających poza ośrodkami pomocy. Na terenie Warszawy jest to liczba od 400 do 800 osób. W stolicy w czasie mrozów często brakuje miejsc w schroniskach dla osób bezdomnych. Wielu z nich nie chce korzystać z noclegowni ze względu na złe warunki, jakie w nich panują.

Każdego roku z powodu wychłodzenia i chorób umiera w Polsce ok. 100 osób bezdomnych.

WawaLove.pl/IAR

Obraz
bezdomnizimapomoc
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także