Trwa ładowanie...

Pokażą oryginał Konstytucji 3 maja!

Oprócz Konstytucji, będzie można zobaczyć też 10 innych, bezcennych dokumentów i utworów szczególnie istotnych dla polskiej kultury, narodowej tożsamości i pamięci historycznej

Pokażą oryginał Konstytucji 3 maja!
d2945q6
d2945q6

Od 20 do 24 października w Archiwum Głównym Akt Dawnych prezentowana będzie wystawa pt. "Pamięć Polski" ukazująca dokumenty i utwory wpisane na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata.

Przez ten czas w AGAD będzie można zobaczyć oryginał Konstytucji 3 maja, dokumentu z 1791 roku, regulującego ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była to pierwsza w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesna, spisana konstytucja.

Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, łagodząc najgorsze nadużycia pańszczyzny. Konstytucja formalnie zniosła praktycznie nieużywane od 27 lat (od wprowadzenia w 1764 roku skonfederowanej organizacji pracy sejmu) liberum veto. Jednym z jej autorów był król Stanisław August Poniatowski.

Oprócz Konstytucji, będzie można zobaczyć też Złoty Kodeks Gnieźnieński z II połowy XI w., Kronika Galla Anonima z XII w., dokument lokacyjny miasta Krakowa z 1257 r. i rękopis „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Ekspozycji towarzyszy specjalny pokaz oryginału Konstytucji 3 maja oraz dokumentów Organizacji Narodowej Powstania Styczniowego, a także faksymile memoriału Ignacego Jana Paderewskiego do prezydenta Stanów Zjednoczonych Woodrowa Wilsona z 1917 r., w którym późniejszy premier Polski uzasadniał konieczność odbudowy niepodległej, niezależnej gospodarczo Polski z dostępem do morza..

Archiwum Głównym Akt Dawnych mieści się przy ul. Długiej 7. Niestety, otwarte jest od 10.00 do 15.00 i tylko w tych godzinach będzie można zobaczyć wyjątkowy i pokazywany bardzo rzadko dokument.

d2945q6

Wstęp wolny.

Przeczytajcie też: Kolorowa Warszawa z 1960 roku [ZDJĘCIA]

d2945q6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2945q6
Więcej tematów