Pod Warszawą powstanie duży szpital psychiatryczny
Samorząd Mazowsza wyjął z zamrażarki projekt budowy nowoczesnego ośrodka w Ząbkach
Samorząd Mazowsza wyjął z zamrażarki projekt budowy szpitala w podwarszawskich Ząbkach . Finansowanie już ma - donosi "Puls Biznesu". Szpital powstanie na terenie istniejącego od początku XX wieku ośrodka leczenia psychiatrycznego - dziś funkcjonującego pod nazwą "Mazowieckie Centrum Psychiatrii Drewnica".
Zobacz również: Fotostory: Podwarszawska Drewnica
Stary szpital od lat czekał na rewitalizację. Teraz ma tam powstać nowoczesny ośrodek, w którym będzie 300 łóżek dla pacjentów i 22 tys. mkw. powierzchni. Mazowiecka inwestycja ma pochłonąć 170 mln zł.
W unijnym biuletynie pojawiła się informacja o ogłoszeniu przetargu na budowę i wyposażenie szpitalnego kompleksu. "Kosztorys inwestycji wynosi 170 mln zł. Liczymy, że w przetargu uda nam się uzyskać niższe ceny" - mówi Marek Miesztalski, skarbnik województwa mazowieckiego.
Finansowanie inwestycji zapewni bank Pekao. Obejmie wyemitowane przez samorządową spółkę obligacje, które obejmie giełdowa instytucja. "Zabezpieczeniem dla banku jest zapis w Wieloletniej Prognozie Finansowej, w której zobowiązujemy się, że co roku będziemy podnosić kapitał spółki. Dzięki temu będzie mogła regulować zobowiązania. Całkowity koszt wraz z finansowaniem szacujemy na 300 mln zł" - mówi Marek Miesztalski.
Historia Drewnicy
W 1889 z inicjatywy Pelagii Popławskiej powstało Towarzystwo Pomocy Lekarskiej i Opieki nad Umysłowo Chorymi. Towarzystwo wystąpiło z propozycją przejęcia opuszczonych baraków po schronisku dla dzieci żołnierskich we wsi Drewnica. W 1902 na mocy ukazu carskiego uzyskano zezwolenie na zakup baraków wraz z piętnastoma morgami ziemi i tak powstał szpital "DREWNICA". Uroczyste otwarcie i poświęcenie zakładu odbyło się w maju 1903 roku.
Początkowo na szpital składały się dwa baraki: jeden dla kobiet, drugi dla mężczyzn, w sumie dla 24 chorych. Pierwszym dyrektorem był dr Karol Rychliński, który kierował zakładem przez 30 lat. Przy zakładzie było gospodarstwo rolne, które dostarczało warzywa, owoce i mleko.
W czasie II wojny światowej szpital znalazł się na linii frontu podczas oblężenia Warszawy i zamienił się w szpital wojenny, a w 1944 został doszczętnie ograbiony przez Niemców. Od tego czasu szpital ma problemy finansowe. Obecnie piękne, drewniane i ceglane przedwojenne budynki popadają w ruinę