Trwa ładowanie...

ONR planuje marsz podczas rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Powstańcy w szoku, aktywiści apelują

Szacuje się, że na zgromadzeniu ONR-u pojawi się ponad 10 tys. osób.

ONR planuje marsz podczas rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Powstańcy w szoku, aktywiści apelują
d3b90va
d3b90va

1 sierpnia, w dniu obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego, Obóz Narodowo-Radykalny zaplanował marsz ulicami Warszawy. Pomysł radykalnej grupy zaskoczył powstańców, a stołeczni aktywiści wystosowali apel do służb.

Marsz radykałów potwierdził rzecznik prasowy Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, Bartosz Milczarczyk. - Otrzymaliśmy zgłoszenie od Obozu Narodowo-Radykalnego o zorganizowaniu dwóch zgromadzeń na terenie Warszawy. Pierwsza odbędzie się przy Rondzie Dmowskiego, druga przy ulicy Floriańskiej. - mówi Milczarczyk. Szacuje się, że na zgromadzeniu ONR-u pojawi się ponad 10 tys. osób. Spytalismy rzecznika czy data wybuchu Powstania Warszawskiego jest dobrym terminem do manifestacji nacjonalistycznych haseł i postaw. - Prawo do zgromadzeń jest bardzo liberalne. Urzędnicy nie mogą oceniać danej inicjatywy, po prostu przyjmujemy zgłoszenie, a następnie weryfikujemy czy są zgodne z przepisami. - odpowiedział Milczarczyk. * *

Planowane spotkanie kontrowersyjnej grupy spotkało się z falą krytyki ze strony warszawiaków. Aktywiści ze Stowarzyszenia Miasto jest Nasze wystosowali specjalny apel do stołecznych policjantów, którzy będą zabezpieczać marsz. - Z niepokojem patrzyliśmy na zeszłoroczne obchody, podczas których przedstawiciele ONR przynieśli flagi z rasistowskimi symbolami i nie widzieli nic dziwnego w tym, by manifestować te godne pożałowania poglądy, przy okazji TEJ daty. - czytamy w komunikacie na Facebooku. - W tym roku na 1 sierpnia jest zaplanowany marsz ONR. Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze stanowczo sprzeciwia się zawłaszczaniu tej daty przez środowiska, które najwyraźniej niewiele rozumieją z prawdziwego przesłania ofiary warszawskich Powstańców.

- Apelujemy do policji o reagowanie jeśli w tym roku przedstawiciele ONR będą ponownie obnosić się z faszystowskimi symbolami i głosić hasła nawołujące do nienawiści i agresji tak jak miało to miejsce kilka miesięcy temu na demonstracji ONR w Białymstoku. Wymaga tego elementarny szacunek dla Powstańców. - twierdzą aktywiści.

d3b90va

Pomysł marszu ONR zaskoczył środowisko powstańców warszawskich. - Po raz pierwszy słyszę, że taki marsz jest organizowany. Ciężko nam się do tego odnieść. - powiedział Prezes Okręgu Warszawa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Stanisław Krakowski. - Czy my w jakis sposób możemy cos z tym zrobić? Niestety, nic na to nie poradzimy. Pozostaje nam ubolewac nad takim pomysłem - dodaje Eugeniusz Tyrański, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich.

d3b90va
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3b90va
Więcej tematów