Nowe pomysły na Muzeum Sztuki Nowoczesnej
MSN wspólnie z TR Warszawa rozpocznie procedurę wyboru architekta przyszłej siedziby obu instytucji, która powstanie na placu Defilad
13.07.2013 06:25
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatr znajdą się w oddzielnych, sąsiadujacych ze sobą budynkach, ulokowanych po północnej stronie placu Defilad, w miejscu przewidzianym na tę inwestycję od 2005 roku. Wybór architekta i procedura pozwolenia na budowę będą przebiegały wspólnie.
Prace nad nową koncepcją dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej rozpoczęliśmy siedem miesięcy temu. Powołaliśmy specjalny zespół, w którym przez ponad pół roku współpracowali przedstawiciele ratusza, Ministerstwa Kultury oraz dyrekcji muzeum i teatru. Dziś możemy opowiedzieć Państwu o pierwszych wymiernych efektach tych prac: stworzyliśmy szczegółowy harmonogram budowy, nowy plan prowadzenia inwestycji, oswoiliśmy ryzyka i problemy związane z inwestycją w tak trudnej dla miasta lokalizacji - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz podczas konferencji prasowej.
W tym momencie kończy się pierwszy etap prac zespołu z udziałem przedstawicieli Ratusza, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dyrekcji Muzeum i dyrekcji Teatru - pod przewodnictwem wiceprezydenta m.st. Warszawy, Jacka Wojciechowicza. Powstał nowy plan poprowadzenia inwestycji i szczegółowy harmonogram działań.
Uzyskanie pozwolenia na budowę planowane jest na połowę 2015 roku, a rozpoczęcie budowy w połowie roku 2016. Budowa ma się zakończyć w 2019 r. Po otrzymaniu pozwolenia na budowę, inwestycje dwóch instytucji rozdzielą się. Muzeum poprowadzi budowę swojej części obiektu, finansowaną z kredytu bankowego, zaciągniętego na 30 lat. Teatr wybudowany zostanie ze środków z nowego budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Zabezpieczenie kredytu Muzeum w Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta zostało przyjęte przez Radę Warszawy w listopadzie 2012 roku.