RegionalneWarszawaNie wyrzucaj choinki na śmietnik - zamień ją w energię

Nie wyrzucaj choinki na śmietnik - zamień ją w energię

Co zrobić z choinką po świętach? Rusza akcja "Ciepło z natury"

Nie wyrzucaj choinki na śmietnik - zamień ją w energię

Świąteczne choinki, które podczas świat Bożego Narodzenia stawiamy w domach, mogą wrócić do nas w postaci ciepła w kaloryferach oraz energii elektrycznej. W styczniu ruszy zbiórka choinek , które następnie trafią do stołecznych elektrociepłowni jako ekologiczne paliwo.

Drzewka, które normalnie skończyłyby na śmietniku, zostaną w ten sposób ponownie wykorzystane - podobnie jest np. ze zużytymi butelkami plastikowymi czy starymi gazetami – po odpowiedniej obróbce mogą otrzymać „drugie życie”. Zbiórka choinek na biomasę odbędzie się w Warszawie już po raz piąty. Tym razem PGNiG TERMIKA (właściciel m.in. EC Siekierki i EC Żerań) zorganizuje ją wspólnie z Urzędem m.st. Warszawy.

Inaugurację akcji zaplanowano na 8 stycznia. Mobilny Punkt odbioru choinek będzie tego dnia czekał przed Ratuszem ( przy placu Bankowym ) na mieszkańców, którzy zechcą przekazać swoje drzewka. W kolejnych dniach, aż do końca stycznia, zbiórka przeniesie się poza Śródmieście . Mobilny Punkt odwiedzi wszystkie 18 dzielnic. Informacja o tym, kiedy i gdzie należy dostarczyć choinkę, powinna wkrótce ukazać się na stronach dzielnic.

- Mam nadzieję, że w tym roku zbierzemy jeszcze więcej choinek, niż w poprzednich edycjach. Liczę na zaangażowanie mieszkańców, bo dzięki niemu możemy ponownie wykorzystać drzewka z pożytkiem dla nas wszystkich. Zebrane choinki trafią do naszych zakładów, gdzie zostaną przetworzone w ciepło oraz prąd. Stosując biomasę ograniczamy emisję dwutlenku węgla i produkujemy całkowicie czystą energię - mówi prezes PGNiG Termika Andrzej Gajewski.

W zeszłym roku organizator akcji zebrał w Warszawie blisko 400 ton biomasy z choinek. Taka ilość pozwala na ogrzanie przez cały rok około 100 mieszkań o powierzchni 60 m2. Podczas wszystkich dotychczasowych edycji "Ciepła z natury" zebrano ok. 1200 ton zielonego paliwa.

Obraz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)