RegionalneWarszawaNadzwyczajny Kongres Sędziów. Weźmie w nim udział ponad 1000 osób

Nadzwyczajny Kongres Sędziów. Weźmie w nim udział ponad 1000 osób

Sędziowie będą dyskutować o sporze wokół TK i zapowiadanych zmianach w sądownictwie.

Nadzwyczajny Kongres Sędziów. Weźmie w nim udział ponad 1000 osób
Karol Lewandowski

Ponad tysiąc sędziów z całego kraju bierze udział w sobotę w Warszawie w nadzwyczajnym Kongresie Sędziów Polskich. Zajmie się on m.in. oceną sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego oraz odmową powołania przez prezydenta niektórych kandydatów na sędziów.

Obrady, które odbywają się w salach Pałacu Kultury i Nauki, rozpoczęły się o godz. 9.30. Około godz. 17 Kongres ma przyjąć uchwały i zakończyć obrady.

Uchwałę o zwołaniu Kongresu KRS podjęła w końcu lipca. - W środowisku sędziowskim zgłaszane są postulaty przeprowadzenia powszechnej debaty na temat obecnej sytuacji sądownictwa w Polsce, zagrożeń niezależności sądów i niezawisłości sędziów - zaznaczono w tej uchwale.

Dlatego KRS wspólnie z czterema stowarzyszeniami sędziowskimi - Stowarzyszeniem Sędziów Polskich "Iustitia", Stowarzyszeniem Sędziów "Themis", Stowarzyszeniem Sędziów Rodzinnych w Polsce oraz Stowarzyszeniem Sędziów Rodzinnych "Pro Familia" - zdecydowała o zwołaniu Kongresu na 3 września. Jednocześnie w uchwale zaapelowano "do wszystkich sędziów o uczestnictwo w Kongresie".

Tematy kongresu

Głównymi tematami kongresu - jak poinformowano - mają być m.in.: ocena sytuacji związanej z działaniami władzy ustawodawczej i wykonawczej wobec Trybunału Konstytucyjnego; ocena odmowy powołania przez prezydenta kandydatów na stanowiska sędziowskie; nadzór ministra sprawiedliwości nad sądami w świetle przepisów nowego Prawa o prokuraturze; niezależność sądów i niezawisłość sędziów w świetle planowanych zmian w regulacjach dotyczących sądów i KRS.

Na Kongres zaproszeni zostali m.in.: prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz szefowie wszystkich klubów parlamentarnych. Udział mają wziąć także m.in. przewodnicząca Europejskiej Sieci Rad Sądowniczych (ENCJ) Nuria Diaz Abad, przewodniczący Rady Konsultacyjnej Sędziów Europejskich (CCJE) Nils Engstad, prezes Polsko-Niemieckiego Stowarzyszenia Sędziów Thomas Guddat i sędzia Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu Marek Safjan.

"Nigdy nie było tak dużego zainteresowania"

Przed dwoma miesiącami KRS otrzymała postanowienie prezydenta Andrzeja Dudy o odmowie powołania 10 kandydatów wskazanych przez Radę do pełnienia urzędu sędziego. Postanowienie prezydenta nie zawiera uzasadnienia - informowała wówczas KRS. "Zaistniała sytuacja pozbawiła Radę możliwości poznania przyczyn odmowy powołania sędziów przez prezydenta" - oceniała wówczas KRS.

Szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski wskazywał wtedy, że prezydent może, ale nie musi powoływać sędziów wskazanych przez KRS. To jest prerogatywa osobista prezydenta - mówił.

Natomiast stowarzyszenia sędziowskie we wspólnym oświadczeniu oceniały, że "arbitralna decyzja prezydenta o odmowie powołania sędziów powoduje, że proces nominacji sędziowskich staje się mniej transparentny i bardziej podatny na wpływy polityczne".

Wcześniej Kongresy Sędziów Polskich odbyły się dwukrotnie. Do pierwszego doszło w 1999 r., zaś drugi odbył się w 2008 r. - Ale sobotni Kongres będzie pierwszym tak dużym, tak szybko zorganizowanym i z tak liczną reprezentacją sędziów. Nigdy nie było tak dużego zainteresowania sędziów, zwłaszcza w okresie wakacyjnym - ocenił Żurek.

Źródło: (PAP)

Obraz
Andrzej Dudakongrestrybunał konstytucyjny

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)