Trwa ładowanie...

Nadzwyczajna sesja rady Warszawy. Adamowicz otrzyma honorowe obywatelstwo

Nadzwyczajna sesja rady Warszawy została zwołana na 17:00 w czwartek. Podczas niej radni uczczą pamięć tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. Na wniosek Rafała Trzaskowskiego ma otrzymać pośmiertnie honorowe obywatelstwo miasta.

Nadzwyczajna sesja rady Warszawy. Adamowicz otrzyma honorowe obywatelstwoŹródło: Agencja Gazeta, fot: Sławomir Kamiński
d566n2u
d566n2u

17 stycznia początkowo miał być dniem debaty, podczas której radni z PiS domagaliby się wyjaśnień ws. kontrowersji na temat użytkowania wieczystego i przygotowania miasta do przyznawania mieszkańcom bonifikat. Ze względu na dramat podczas niedzielnego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, postanowiono zrezygnować z tych planów.

Jak przekazała mediom szefowa Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska, miejscy radni na czwartkowym zgromadzeniu podejmą decyzję o przyznaniu śp. Pawłowi Adamowiczowi honorowego obywatelstwa Warszawy. Autorem inicjatywy tej formy uczczenia pamięci zmarłego w poniedziałek prezydenta Gdańska jest Rafał Trzaskowski. To on wystosował wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji w tej sprawie.

Z kolei prezydent Sopotu Jacek Karnowski zapowiedział już wcześniej, że zastanawia się nad koncepcją nadania imienia Pawła Adamowicza Uniwersytetowi Gdańskiemu. Ofiara niedzielnego zamachu miała silne związki z tą uczelnią - tragicznie zmarły prezydent Gdańska ukończył tu studia, był też najmłodszym prorektorem w historii uniwersytetu.

Śmierć i pogrzeb Adamowicza

Paweł Adamowicz został zaatakowany 13 stycznia chwilę po godz. 20:00 w Gdańsku. Do stojącego na scenie prezydenta podczas "Światełka do nieba" podbiegł 27-letni Stefan W. i zadał mu kilka ciosów nożem. Chwilę po tym zabrał prowadzącemu wydarzenie mikrofon i zwrócony do publiczności zaczął krzyczeć o tym, że został w przeszłości niewinnie skazany i "torturowany przez PO". W trakcie przesłuchania nie przyznał się do winy, nie odpowiada też na pytania prokuratury.

d566n2u

Pogrzeb Adamowicza odbędzie się w sobotę. Zmarły prezydent Gdańska zostanie pochowany w Bazylice Mariackiej. Uroczystości rozpoczną się o 15:00 uroczystą sesją radnych na Dworze Artusa. Natomiast mieszkańcy miasta będą mogli pożegnać swojego włodarza od czwartku. O 17:00 w Europejskim Centrum Solidarności zostanie wystawiona jego trumna na jedną dobę.

Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Rafał Trzaskowski: stoję murem za Owsiakiem. Udała mu się rzecz wielka

d566n2u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d566n2u
Więcej tematów