RegionalneWarszawaMuzeum Powstania Warszawskiego podsumowało 2016 rok. "Ponad 600 tys. zwiedzających"

Muzeum Powstania Warszawskiego podsumowało 2016 rok. "Ponad 600 tys. zwiedzających"

"W tym roku Dział Archiwum Historii Mówionej nagrał 50 wywiadów z Powstańcami Warszawskimi"

Muzeum Powstania Warszawskiego podsumowało 2016 rok. "Ponad 600 tys. zwiedzających"

01.01.2017 13:16

70 warsztatów, 61 wykładów, 32 koncerty, do zbiorów Muzeum trafiło ponad 1,6 tys. nowych pamiątek, a liczba zwiedzających przekroczyła 600 tys. - to bilans 2016 roku. Ze statystyk MPW wynika, że w co drugi dzień mijającego roku można było wziąć udział w wydarzeniu organizowanym placówkę.

- Gościliśmy 5162 grup zorganizowanych, w tym 600 grup obcojęzycznych. Frekwencja w muzealnym kinie 3D emitującym film „Miasto ruin” wyniosła 404 074 osób, a z audioprzewodników (dostępnych w 26 językach) korzystało aż 30 065 zwiedzających - poinformowała WawaLove.pl rzecznik prasowy MPW Anna Kotonowicz.

Do Muzeum trafiło 1612 pamiątek od 235 osób, w tym m.in. przedwojenna legitymacja BGK przebita pociskiem karabinowym, maszyna do pisania „Erika” z futerałem, czy tablica z nazwą ulicy zmienionej przez Niemców na ul. Invalidenstrasse, która w czasie okupacji była przytwierdzona do domu przy ul. Mickiewicza 20 (dom nadal znajduje się na rogu pl. Inwalidów i ul. Mickiewicza). Przy organizacji wydarzeń pomagało prawie 300 wolontariuszy.

Jak co roku Muzeum odwiedzali ciekawi goście, m.in. gen. Brochwicz Lewiński „Gryf”, ambasador Kanady Stephen de Boer wraz z pisarką Alexandrą Richie, kongresmeni USA, premier Czech Bohuslav Sobotka, Łukasz Berezak (wolontariusz WOŚP)
, Bernard Dumont, twórca komiksu „Hugo”, Francis William Lindley, praprawnuk twórcy Wodociągów Warszawskich.

Pomóc Powstańcom

Dużą popularnością cieszyły się lekcje muzealne dla grup zorganizowanych ze szkół. W sumie uczestniczyło w nich 35 500 uczniów z całej Polski oraz z zagranicy. W tym roku Dział Archiwum Historii Mówionej nagrał 50 wywiadów z Powstańcami Warszawskimi , zarówno w kraju jak i zagranicą. Przed kamerą wspominali różne aspekty Powstania m.in. los cywilów, alianckie zrzuty, powojenne represje, wysiedlenia i odbudowę stolicy.

Fotoplastikon Warszawski, w ciągu 8 miesięcy od otwarcia, odwiedziło 15 644 osób (z czego 698 w Noc Muzeów).

Od maja do sierpnia tuż za murem Muzeum działał Pokój na lato – letni pawilon rekreacyjno-kulturalny, który przez całe wakacje wzbogacał życie kulturalne na Woli. Odbywały się tam liczne koncerty (m.in. Stanisławy Celińskiej i Mikromusic), wykłady (np. varsavianistyczne) i warsztaty (m.in. stolarskie i z produkcji naturalnych kosmetyków).

Muzeum otrzymało w sumie 13 nagród i wyróżnień.

Mijający rok był dla nas ważny z wielu powodów: wspólnie z Władysławem Pasikowskim rozpoczęliśmy prace nad filmem „Kurier”, gościliśmy pielgrzymów Światowych Dni Młodzieży przybyłych z najdalszych zakątków globu, razem z Filipem Chajzerem zebraliśmy 300 000 zł na pomoc Powstańcom , graliśmy koncerty i spektakle, wydawaliśmy książki i płyty, a przede wszystkim przez kolejny rok opowiadaliśmy tysiącom osób o Powstaniu Warszawskim - podkreśla rzeczniczka.

Zobaczcie film podsumowujący działalność MPW w w016 roku.

Obraz
powstanie warszawskiefotoplastykonpodsumowanie
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)