"Mamy najlepiej przygotowanych studentów w Polsce". SGH świętuje 110. urodziny
Szacuje się, że od początku istnienia, uczelnia wykształciła ponad 70 000 absolwentów.
Warszawska uczelnia ekonomiczna świętuje 110-lecie. – Mamy najlepiej przygotowanych studentów w Polsce. Wszyscy to wiedzą i nam tego gratulują – mówił w radiu RDC prof. Tomasz Szapiro, rektor Szkoły Głównej Handlowej.
SGH świętuje swoje urodziny pod hasłem - „Z tradycją w nowoczesność”. Co roku w drugą środę po Wielkanocy odbywa się uroczyste posiedzenie Senatu SGH z okazji Święta Szkoły – Wtedy wręczamy dyplomy doktorów habilitowanych i doktorów – tłumaczy prof. Szapiro.
W środę a Auli Głównej SGH odbyła się uroczystość wieńcząca Święto Szkoły Głównej Handlowej. Wśród gości pojawił się Minister Edukacji Szkolnictwa Wyższego, wicepremier Jarosław Gowin. Polityk Prawa i Sprawiedliwości przypomniał dorobek uczelni oraz jej wkład w przemiany w Polsce po 1989 roku. W trakcie uroczystości doradca prezydenta RP dr Marek Dietl przeczytał też list od Andrzeja Dudy, a Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik wręczył uczelni medal „Pro Masovia”.
Wychowankowie
Historia Szkoły Głównej Handlowej rozpoczęła się w roku 1906 wraz z inauguracją Prywatnych Kursów Handlowych Męskich Augusta Zielińskiego. Obecnie na uczelni kształci się 15 tys. studentów. – Są to studia magisterskie, licencjackie, doktoranckie, podyplomowe, Uniwersytet Trzeciego Wieku, Uniwersytet Dziecięcy… – wylicza prof. Maria Aluchna z SGH. – Mamy także swoje liceum – dodaje.
– Trudno zliczyć, kto tworzy uczelnię. To tysiące wychowanków. To wielka wspólnota ludzi, którzy się kształcą oraz tych, którzy ich uczą. Uczelnia liczy około 1200 pracowników, a 500 z nich to pracownicy administracji. Pozostali to pracownicy naukowi, z czego 110-120 to osoby, który uczą komunikacji w biznesie w językach obcych. To bardzo silna strona naszej uczelni i konieczny warunek, aby móc funkcjonować we współczesnym świecie – tłumaczy w RDC prof. Tomasz Szapiro.
Atuty SGH
Zdaniem studentów SGH, czynnikiem wyróżniającycm ich na tle innych studentów jest elastyczność w doborze kierunku i pierwszy, ogólny rok, który pozwala na to, aby się "sprecyzować". - Student SGH, który dopiero zaczyna naukę, do końca nie wie, czym jest ekonomia (…). To właśnie nas odróżnia, że studenci mogą dokonać lepszego wyboru - tłumaczy w RDC Kacper Zubrzycki, przewodniczący Samorządu Studentów SGH.
Anna Kozińska z Centrum Relacji Zewnętrznych i Transferu Technologii SGH zwraca uwagę na „bardzo nowatorski układ treści programowych”. – Słuchacze mają szybki kontakt z praktyką gospodarczą. Dzisiaj szkoły biznesu zapraszają jak najwcześniej przedsiębiorców do tego, aby młodzież miała kontakt z rynkiem pracy, czyli z doświadczeniem praktycznym. Myślę, że dzisiaj SGH przoduje w takim założeniu wśród uczelni ekonomicznych, o czym świadczy 80 organizacji studenckich, które w sposób przedsiębiorczy podejmują różne wyzwania na rynku, ale też są to projekty, w których biorą zarówno udział studenci, jak i absolwenci oraz pracownicy naukowo-dydaktyczni. Myślę, że dzisiaj nie ma lepszych wzorców na uczelni na całym świecie jak takie społeczności, które razem kreują swoje pomysły – mówi w RDC Kozińska.
Historia uczelni
Szkoła Główna Handlowa - to najstarsza uczelnia ekonomiczna w Polsce. Jej siedziba mieści się na warszawskim Mokotowie, przy al. Niepodległości. Uczelnia istnieje nieprzerwanie od 1906 i rocznie wydaje ponad 2,5 tys. dyplomów ukończenia studiów wyższych. Szacuje się, że od początku istnienia, uczelnia wykształciła ponad 70 000 absolwentów wszystkich typów studiów (stacjonarnych, niestacjonarnych, doktoranckich i podyplomowych).
Inne, historyczne nazwy uczelni to: Prywatne Kursy Handlowe Męskie Augusta Zielińskiego, Wyższe Kursy Handlowe im. Augusta Zielińskiego, Wyższa Szkoła Handlowa, Miejska Szkoła Handlowa, Kursy Akademickie w Częstochowie. Angielska statutowa nazwa uczelni to Warsaw School of Economics.
Źródło: (RDC)