RegionalneWarszawaKról i królowa Belgii z wizytą w stolicy. Gdzie ich spotkamy?

Król i królowa Belgii z wizytą w stolicy. Gdzie ich spotkamy?

Księżna Matylda, małżonka księcia Filipa jest daleką kuzynką prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Król i królowa Belgii z wizytą w stolicy. Gdzie ich spotkamy?

We wtorek trzydniową oficjalną wizytę w Polsce rozpocznie król Belgów Filip i królowa Matylda. Para królewska spotka się m.in z prezydentem Andrzejem Dudą i jego małżonką. Polskę odwiedzi również szef MSZ Belgii.

Wizyta belgijskiej pary królewskiej rozpocznie się we wtorek przed południem od ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Następnie odbędzie się spotkanie pary prezydenckiej i pary królewskiej.

Po tym spotkaniu odbędą się rozmowy plenarne pod przewodnictwem prezydenta RP i króla Belgów. O godz. 11.25 przewidziano wypowiedzi dla mediów prezydenta Dudy i króla Filipa - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Następnie belgijska para królewska złoży wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

W pierwszym dniu wizyty w Warszawie król Filip spotka się również z marszałek Sejmu Małgorzatą Kidawą-Błońską, a także weźmie udział w seminarium "Innovation in Life Sciences" w siedzibie Polskiej Akademii Nauk.

Późnym popołudniem we wtorek w belgijskiej ambasadzie zaplanowano podpisanie umów pomiędzy przedsiębiorcami i instytucjami naukowymi. Wieczorem belgijska para królewska weźmie udział w oficjalnym obiedzie wydawanym przez prezydenta Dudę i pierwszą damę. Natomiast następnego dnia para królewska wyda przyjęcie na cześć polskiej pary prezydenckiej.

Również we wtorek towarzyszący parze królewskiej w wizycie w Warszawie szef belgijskiej dyplomacji Didier Reynders spotka się z ministrem spraw zagranicznych Grzegorzem Schetyną.

W środę król Belgów spotka się z marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem, a następnie złoży wizytę w przedsiębiorstwie La Lorraine Polska w Nowym Dworze Mazowieckim. La Lorraine to belgijska firma zajmująca się produkcją pieczywa, prowadząca działalność także w Polsce i Czechach - w 2005 r. z grupą La Lorraine połączyła się mająca siedzibę w Nowym Dworze Mazowieckim spółka Nowakowski-Piekarnie.

W drugim dniu wizyty król Belgów i prezydent Duda spotkają się z inwestorami. Po południu para królewska odwiedzi Centrum Edukacji Przyrodniczo - Leśnej Lasów Miejskich, gdzie przewidziane jest sadzenie pamiątkowych buków. Następnie król Belgów weźmie udział w seminarium na temat mobilności polskich i belgijskich studentów na Uniwersytecie Warszawskim, a także w seminarium "Sukcesy, które umacniają więzi: współpraca polsko-walońska".

Z kolei królowa Belgów i pierwsza dama we wtorek odwiedzą Muzeum Chopina w Warszawie. W środę m.in. złożą wizytę w liceum im. Goethego w Warszawie i wezmą udział w konferencji "Przyjmowanie małego dziecka w żłobkach i przedszkolach. Wsparcie rozwoju autonomii dziecka". Królowa Matylda odwiedzi też Muzeum Historii Żydów Polskich.

W czwartek para królewska w towarzystwie pary prezydenckiej zwiedzi Muzeum Powstania Warszawskiego.

Ambasador Belgii w Polsce Colette Taquet na briefingu prasowym poprzedzającym wizytę pary królewskiej poinformowała, że będzie to jedna z dwóch oficjalnych wizyt zagranicznych, które król i królowa Belgów złożą w 2015. r. (para królewska w br. odwiedziła także Chiny). Jest to rewizyta - w 2012 r. do Belgii z oficjalną wizytą udał się prezydent Bronisław Komorowski - spotkał się wówczas z rodzicami obecnego króla - królem Albertem II i królową Paolą.

Król Filip tron objął w lipcu 2013 r. po abdykacji swego ojca Alberta II, która podyktowana była jego zaawansowanym wiekiem i stan zdrowia.

Obecny belgijski monarcha ukończył Królewską Szkołę Wojskową, gdzie nauczył się m.in. pilotować śmigłowce i samoloty bojowe Mirage. Następnie uczęszczał do Trinity College w Oksfordzie. W 1985 roku otrzymał tytuł magistra nauk politycznych na Uniwersytecie Stanford w Kalifornii. W 1999 roku Filip ożenił się z Matyldą d'Udekem d'Acoz, córką wywodzącej się z polskiego hrabiowskiego rodu Anny, z domu Komorowskiej. Para królewska ma czworo dzieci.

Jeszcze jako następca tronu Filip m.in. promował belgijskie marki za granicą. Od 1993 roku brał udział w 70 misjach gospodarczych na całym świecie.

Król w Belgii sprawuje nie tylko funkcje reprezentacyjne. Musi interweniować w przypadku problemów z powołaniem nowego rządu. Król podpisuje także nowe ustawy, wraz rządem jest częścią egzekutywy oraz naczelnym dowódcą armii. Może powoływać i odwoływać ministrów oraz ułaskawiać przestępców.
(PAP)

Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)