Trwa ładowanie...

Komitet Wygra Warszawa przedstawił postulaty równościowe. "Warszawa jest kobietą"

- Mówimy o tym, że wygra Warszawa równa, Warszawa jest kobietą, nie jest to pusty frazes, slogan, jak w przypadku naszych konkurentów. Stoją za tym fakty i liczby. Nasz komitet wystawia 384 kandydatów z czego połowa to kobiety - podkreślił Jan Śpiewak.

Komitet Wygra Warszawa przedstawił postulaty równościowe. "Warszawa jest kobietą"Źródło: Facebook.com, fot: Jan Śpiewak
d2lyac1
d2lyac1

- Jestem z tego bardzo dumny, że udało się wprowadzić równy parytet na listach wyborczych. To nie wszystko, z dziewięciu okręgów do rady miasta, pięć kobiet startuje jako liderki list. W zarządzie miasta, jeśli wygramy wybory, również kobiety będą miały większość, bo mam cztery kandydatki na wiceprezydentki - zadeklarował kandydat na prezydenta Warszawy.

Główne postulaty programu równościowego:

  • Całodobowa opieka ginekologiczna

- W tym o czym często zapominamy, czyli przystosowanie gabinetów ginekologicznych do potrzeb kobiet z niepełnosprawnościami oraz dostępni tłumacze języka migowego. Dodatkowo realny dostęp do antykoncepcji awaryjnej - zapewniła Paulina Piechna-Więckieiwcz.

  • Wsparcie osób, które doświadczyły przemocy seksualnej
d2lyac1

- Do tej pory jest tak, że pokrzywdzone są pozbawione godności w komisariatach, nie mają komfortu składania zeznań. W takim mieście jak Warszawa, jest tylko czterech lekarzy, którzy są w stanie przygotować dokumentację medyczną dla sądu - zaznaczyła Piechna-Więckiewicz.

  • Rzetelna edukacja seksualna w szkołach, oparta na wiedzy

- Nie na światopoglądzie, stereotypach, tylko na wiedzy. Chcemy zrealizować placówki również dla pełnoletnich, w których będą edukować, czym jest niepłodność, jak sobie z nią radzić, gdzie można się zgłosić - tłumaczyła kandydatka na wiceprezydentkę Warszawy. Dodała, że chcą również zwiększyć środki programu in vitro o 30 procent.

  • Program wsparcia dla osób, które doświadcząją przemoc domową
d2lyac1

- Dla nich też przychodzimy z programem wsparcia, które są zmuszone uciekać z własnego domu. Często są to matki z dziećmi. Dla nich w puli mieszkań miejskich wybudujemy lokale interwencyjne do których będą mogli się schronić przed wyrokiem sądu, kiedy oprawca zostanie usunięty ze wspólnego mieszkania - zapewniła Hanna Gospodarczyk, kandydatka na wiceprezydentkę Warszawy odpowiedzialna za politykę społeczną.

  • *Szkolenia antydyskryminacyjne i antyprzemocowe dla wszelkich instytucji *
d2lyac1

- Przede wszystkim chodzi o straż miejską, policje i pomoc społeczną. Ci pracownicy, którzy pierwsi mają kontakt z osobami, które doświadczają przemoc domową, muszą być wyczuleni na ich potrzeby, posługiwać się odpowiednim językiem, starać się nie naruszać ich godności. Przede wszystkim muszą dawać im poczucie bezpieczeństwa i bycia zrozumianą - mówiła Gospodarczyk.

  • Rzecznik praw pacjenta w każdej dzielnicy

- Będziemy dążyć do tego, żeby mieszkaniec każdej dzielnicy rzetelnie był poinformowany o tym, jakie prawa i świadczenia są im zagwarantowane. Chodzi oto, żeby kobieta udająca się na porodówkę albo do ginekologa wiedziała z jakich świadczeń może skorzystać, jakie świadczenia są gwarantowane przez NFZ i jak działa klauzula sumienia - mówiła kandydatka.

  • Audyt wynagrodzeń w jednostkach miejskich
d2lyac1

- Również jeśli chodzi o płace, kobieta nie powinna się bać mówić o wynagrodzeniach. Jeżeli ujawnimy skale nierówności, będzie nam łatwiej walczyć oto, żeby zarówno mężczyźni, jak i kobiety byli zgodnie wynagradzani za tą samą pracę - zadeklarowała Aleksandra Kołeczek, startująca z okręgu Bielany,Żoliborz.

  • Przystąpienie do Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w życiu lokalnym

- To jest taki dokument, który jeśli jest podpisany, wymaga konkretnych działań. Miasto musi przygotować równościowy plan działania i wdrażać go. Żeby zapewnić równość kobietom i mężczyznom, uwzględniać perspektywę kobiet w tworzeniu każdej polityki samorządowej. Aby nie było tak, że przy budżetowaniu nie ma pieniędzy na potrzeby kobiet - tłumaczyła Aleksandra Kołeczek.

d2lyac1

Zobacz także: Spalił kukłę Petru, startuje z listy PiS. Tomasz Poręba: przeprosił

Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl

d2lyac1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lyac1
Więcej tematów