Komitet Wygra Warszawa przedstawił postulaty równościowe. "Warszawa jest kobietą"
- Mówimy o tym, że wygra Warszawa równa, Warszawa jest kobietą, nie jest to pusty frazes, slogan, jak w przypadku naszych konkurentów. Stoją za tym fakty i liczby. Nasz komitet wystawia 384 kandydatów z czego połowa to kobiety - podkreślił Jan Śpiewak.
24.09.2018 | aktual.: 24.09.2018 13:42
- Jestem z tego bardzo dumny, że udało się wprowadzić równy parytet na listach wyborczych. To nie wszystko, z dziewięciu okręgów do rady miasta, pięć kobiet startuje jako liderki list. W zarządzie miasta, jeśli wygramy wybory, również kobiety będą miały większość, bo mam cztery kandydatki na wiceprezydentki - zadeklarował kandydat na prezydenta Warszawy.
Główne postulaty programu równościowego:
- Całodobowa opieka ginekologiczna
- W tym o czym często zapominamy, czyli przystosowanie gabinetów ginekologicznych do potrzeb kobiet z niepełnosprawnościami oraz dostępni tłumacze języka migowego. Dodatkowo realny dostęp do antykoncepcji awaryjnej - zapewniła Paulina Piechna-Więckieiwcz.
- Wsparcie osób, które doświadczyły przemocy seksualnej
- Do tej pory jest tak, że pokrzywdzone są pozbawione godności w komisariatach, nie mają komfortu składania zeznań. W takim mieście jak Warszawa, jest tylko czterech lekarzy, którzy są w stanie przygotować dokumentację medyczną dla sądu - zaznaczyła Piechna-Więckiewicz.
- Rzetelna edukacja seksualna w szkołach, oparta na wiedzy
- Nie na światopoglądzie, stereotypach, tylko na wiedzy. Chcemy zrealizować placówki również dla pełnoletnich, w których będą edukować, czym jest niepłodność, jak sobie z nią radzić, gdzie można się zgłosić - tłumaczyła kandydatka na wiceprezydentkę Warszawy. Dodała, że chcą również zwiększyć środki programu in vitro o 30 procent.
- Program wsparcia dla osób, które doświadcząją przemoc domową
- Dla nich też przychodzimy z programem wsparcia, które są zmuszone uciekać z własnego domu. Często są to matki z dziećmi. Dla nich w puli mieszkań miejskich wybudujemy lokale interwencyjne do których będą mogli się schronić przed wyrokiem sądu, kiedy oprawca zostanie usunięty ze wspólnego mieszkania - zapewniła Hanna Gospodarczyk, kandydatka na wiceprezydentkę Warszawy odpowiedzialna za politykę społeczną.
- *Szkolenia antydyskryminacyjne i antyprzemocowe dla wszelkich instytucji *
- Przede wszystkim chodzi o straż miejską, policje i pomoc społeczną. Ci pracownicy, którzy pierwsi mają kontakt z osobami, które doświadczają przemoc domową, muszą być wyczuleni na ich potrzeby, posługiwać się odpowiednim językiem, starać się nie naruszać ich godności. Przede wszystkim muszą dawać im poczucie bezpieczeństwa i bycia zrozumianą - mówiła Gospodarczyk.
- Rzecznik praw pacjenta w każdej dzielnicy
- Będziemy dążyć do tego, żeby mieszkaniec każdej dzielnicy rzetelnie był poinformowany o tym, jakie prawa i świadczenia są im zagwarantowane. Chodzi oto, żeby kobieta udająca się na porodówkę albo do ginekologa wiedziała z jakich świadczeń może skorzystać, jakie świadczenia są gwarantowane przez NFZ i jak działa klauzula sumienia - mówiła kandydatka.
- Audyt wynagrodzeń w jednostkach miejskich
- Również jeśli chodzi o płace, kobieta nie powinna się bać mówić o wynagrodzeniach. Jeżeli ujawnimy skale nierówności, będzie nam łatwiej walczyć oto, żeby zarówno mężczyźni, jak i kobiety byli zgodnie wynagradzani za tą samą pracę - zadeklarowała Aleksandra Kołeczek, startująca z okręgu Bielany,Żoliborz.
- Przystąpienie do Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w życiu lokalnym
- To jest taki dokument, który jeśli jest podpisany, wymaga konkretnych działań. Miasto musi przygotować równościowy plan działania i wdrażać go. Żeby zapewnić równość kobietom i mężczyznom, uwzględniać perspektywę kobiet w tworzeniu każdej polityki samorządowej. Aby nie było tak, że przy budżetowaniu nie ma pieniędzy na potrzeby kobiet - tłumaczyła Aleksandra Kołeczek.
Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl